Ana Sayfa Manşet İlaçta Beklenen Artış

İlaçta Beklenen Artış

Dr. Ahmet Kemal Kardan

Her yıl şubat ayının başında açıklanan ve ayın ortasından  geçerli olan dönemsel avro değeri ( DAD)  Sağlık Bakanlığı tarafından fiyatları belirlenen ilaçlar için kritik önemdedir. Yılın başında açıklanan ve yenisi yayınlanıncaya kadar tüm yıl boyunca geçerli olan DAD sektörün ana problemlerinin başında gelmektedir.

2021 yılı için geçerli Dönemsel avro değeri 4,57 TL dir.

Fiyat kararnamesi “bir önceki yılın avro döviz satış kurunun %60’ı yeni dönemsel avro değeri olarak açıklanır “demektedir. Buna bağlı olarak 2022 için beklenen yeni değer 6,29 TL olup önceki kurun 37,4 % üzerindedir.

2021 Dönemsel avro değeri2022 beklenen avro değeriBeklenen artış oranı
4,576,29+ 37,4 %

Son iki yıl kamu dönemsel avro değerini hak edilenin altında açıklamıştır. Bu yıl hak edilen artış açıklansa bile güncel 15,50 civarında olan avro kurunun -59,4% altında ilaçlar için fiyatlandırmada kullanılacak bir değer açıklanmış olacak ve sektör tüm yıl boyunca bu  farkı taşımak durumunda kalacaktır.

Bu durum sürdürülebilirliği, yatırım yapılabilirliği ciddi oranda tehdit etmektedir. Yeni ilaçların tedaviye sunumunda önemli engeli oluşturmaktadır.

Problemin çözümü için önerilerimiz
  • Sektörel hak ediş olan 37,4 % artış oranı kesintisiz verilmelidir.
  • Dönemsel avro değeri yılda bir kez yerine her 6 ayda bir olmak üzere yılda iki kez açıklanmalıdır.
  • Yılın ortalaması yerine açıklama tarihinden önceki 3 ayın döviz satış kuru ortalaması ve bunun % 60’ı dikkate alınmalıdır.
  • Firma çıkış fiyatı 10 TL altında olan ilaçlara piyasada bulunabilirlik için ilave %20 iyileştirme artışı yapılmalıdır.
Dr. Ahmet Kemal Kardan

 

 

 

 

 

DigiPharma iletişim