Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hücrelerde Bulunan Glutamin, Vücudun Kanseri Yok Eden Bağışıklık Tepkisini Korumanın Anahtarı Olduğu...

Hücrelerde Bulunan Glutamin, Vücudun Kanseri Yok Eden Bağışıklık Tepkisini Korumanın Anahtarı Olduğu Keşfedildi

Yeni yapılan bir araştırmada, hücrelerde bulunan temel bir besinin vücudun kanseri yok eden bağışıklık tepkisini korumanın anahtarı olduğu keşfedildi. Keşif, hastalığı tedavi etmenin daha etkili yollarına yol açabilir.

Bazı kanser hücreleri, vücudun adaptif bağışıklık tepkisinden, özellikle kanseri öldüren T hücrelerinden kaçabilir, ancak sürecin altında yatan mekanizmalar tam olarak anlaşılamamıştır.

Bilinen şey, dendritik hücrelerin (DC’ler), T hücrelerini “açan” ve onları kanserle savaşmaya hazırlayan benzersiz bir hücre sistemi olduğudur.

St Jude Çocuk Araştırma Hastanesi tarafından yapılan yeni araştırma, kanser hücrelerinin ve DC’lerin nasıl etkileşime girdiğini yakından inceledi ve temel bir enerji üreten besinin, bağışıklık sisteminin tümörleri yok etme yeteneğini sürdürmede önemli bir rol oynadığını keşfetti. Söz konusu besin glutamindir.

Glutamin vücutta birçok işlevi yerine getirir, ancak en önemlilerinden biri bağışıklık hücrelerine yakıt sağlamasıdır. Bu hücreler ve kanser hücreleri gibi hızlı bölünen hücreler tarafından yüksek miktarlarda tüketilir.

Araştırmacılar, tümörün mikro ortamında, bağışıklık hücrelerinin ve kanser hücrelerinin glutamin için rekabet ettiğini buldular.

Kanser hücreleri tarafından tekelleştirilirse, DC’ler için daha az glutamin kalır, yani tümöre saldırmak için T hücrelerini toplamak için gereken enerjiye sahip olmayabilirler.

Araştırmacılar, tümör mikro ortamına glutamin takviyesinin, DC’lerin T hücrelerini aktive etme yeteneğini geliştirdiğini ve tümör büyümesini ciddi şekilde azalttığını buldular.

Bu çalışma, bir besini tümör mikroçevresindeki kanser hücreleri ve DC’ler arasında ana bir sinyal olarak tanımlayan ilk çalışma oldu.

Araştırmacılar, keşiflerinin mevcut kanser tedavilerini iyileştirebileceğini söylüyor.