Ana Sayfa Biyoteknoloji “her şey planlandığı gibi gittiği takdirde aşının önümüzdeki sonbaharda bulunabileceğini…”

“her şey planlandığı gibi gittiği takdirde aşının önümüzdeki sonbaharda bulunabileceğini…”

Koronavirüs aşısını bulmak için çalışmalarını sürdüren Alman şirketi CureVac’ın “yakında” klinik testlere başlayabileceği açıklandı.

DW: Koronavirüs aşısını bulmak için çalışmalarını sürdüren Alman şirketi CureVac’ın ana hissedarı olan Dievini Hopp Biotech’in üst düzey yöneticisi Friedrich von Bohlen, DW’ye verdiği röportajda araştırmalarda gelinen noktayla ilgili bilgi verdi.

Dievini Hopp Biotech’in başındaki isim olan Dietmar Hopp, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’a yaptığı açıklamada, her şey planlandığı gibi gittiği takdirde aşının önümüzdeki sonbaharda bulunabileceğini söyledi. Aynı zamanda CureVac’ın denetim kurulu üyesi olan Von Bohlen, DW’ye, Hopp’un bu açıklamasını da değerlendirdi.

DW: Yeni koronavirüse karşı aşıyı geliştirmek için dünyada şu an bir yarış var. Şu ana kadar ne ölçüde ilerleme kaydettiniz?

Friedrich von Bohlen: Öncelikle şu an ne olduğunu anlamakta fayda var. Aşılar, insanları enfeksiyonlardan korumanın tek yoludur. Hâli hazırda enfekte olmuş kişiler içinse ilaç geliştirebilirsiniz. Şu an bunu da araştırıyoruz.

Agresif bir COVID-19 türünün ciddi zatürreye sebep olabildiğinin farkındayız. Araştırmacılar, virüsten etkilenen hastalar için akciğerlerin bu şekilde iltihaplanmasına karşı savaşabilecek bir ilaç geliştirmeye çalışıyor.

Bir aşı bulmak elbette en iyi seçenek olur. Bu konuda birden fazla yaklaşım var. Biz bilgi kaynağı olarak mRNA kullanıp bir aşı geliştirmeyi ümit ediyoruz. Kısa bir süre içinde klinik testlere başlayabileceğiz. Aşı elde edebilmek için çok iyi bir madde sınıfı olduğuna inanıyorum.

“Kısa bir süre içinde” dediniz. Bunu biraz açabilir misiniz? Bildiğiniz üzere, Almanya’da birçok insan daha ne kadar süre bu sosyal uzaklaşma kurallarına uymak zorunda olduklarını öğrenmek istiyor. Zaman çizelgeniz nedir?

Ben kâhin değilim. Benim bilgimin ötesindeki birçok faktöre dayanıyor. Etkili bir ilacın bulunmasının birkaç ay daha alacağını tahmin ediyorum. Aynısı aşı ve yaygın biçimde ulaşılabilirliği için de geçerli. Ancak konu bu aşının insanlar üzerinde kullanılması için onay alınmasına gelince, muhtemelen en az bir yıldan bahsetmemiz gerekir.

tamamı için kaynağa bknz

„Im Herbst könnte der Impfstoff verfügbar sein“

Dietmar Hopp macht Hoffnung in der Corona-Krise und fordert Solidarität. Wie ein Impfstoff für Milliarden Menschen noch dieses Jahr kommen kann – und wie Unternehmen, Verbände und Fußballprofis ihrer Verantwortung gerecht werden können.