Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hayatını karısına ve hasta kızlarına adadı

Hayatını karısına ve hasta kızlarına adadı

Yaşamın içinden gelen bu haberi paylaşmak istedik.

Sabah’ın haberine göre; İki çocuğunu ALS’den kaybeden Süleyman Abay, aynı hastalıkla mücadele eden 2 kızına ve felçli eşine özveriyle bakıyor. Abay, “Eşime ve evlatlarıma bakarken huzur duyuyorum” diyor

İzmir’de, 2 evladını ALS-MNH (Amyotrofik Lateral Skleroz- Motor Nöron) hastalığından kaybeden 61 yaşındaki Süleyman Abay, hayatını, aynı hastalıkla mücadele eden 2 kızı ve felçli eşine adadı. Abay, 25 yıl önce 1.5 yaşındaki kızı Narin’i ALS-MNH hastalığından kaybettikten sonra Mardin’in Kızıltepe ilçesinden eşi ve 7 çocuğuyla İzmir’in Bayırdır ilçesine göç etti. Oğlu Mahsun’a da 1996 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ALSMNH hastalığı teşhisi konulmasıyla baba Abay, büyük üzüntü yaşadı. Oğlu Mahsun’u da 2007 yılında kaybeden ve ikinci kez evlat acısı yaşayan Abay’ın kızı Sakine Abay’a da 5 yıl sonra 32 yaşındayken aynı hastalık teşhisi kondu.

TAKDIR TOPLUYOR
Kızının hastalığına üzülen anne Latife Abay, 56 yaşındayken geçirdiği beyin tümörü ameliyatının ardından felç oldu. Hem kızının hem de eşinin bakımını üstlenen baba Abay’ı en çok üzen ise 2 yıl önce küçük kızı Nuray’a da aynı hastalık teşhisinin konulması oldu. Hayatının son 15 yılını evinde eşine ve çocuklarına bakarak geçiren baba Abay, yaptığı fedakarlıkla çevresindekilerden takdir topluyor. Evin temizliğinden eşinin ve çocuklarının bakımına kadar her şeyi yapan Süleyman Abay, hayatını çocuklarına ve eşine adadığını, bu durumdan da çok mutlu olduğunu söyledi. Abay, elinden geldiğince eşinin ve çocuklarının yüzünü güldürmeye çalıştığını aktardı. Emekli maaşı olduğunu bunun yanında devletin evde bakım ücreti ödediğini dile getiren Abay, “Onların hiçbir şeye hasret kalmamasını istiyorum. Eşim ve çocuklarının iyi yaşaması için babamdan kalan tarlayı sattım. Eşime ve evlatlarına bakarken kendimi huzurlu ve mutlu hissediyorum. Yapacak başka bir şey yok. Allah’ın verdiği şeye razı oluyorum. Sakine şu anda konuşmuyor ama gözüyle, bana bakıyor, öyle anlaşıyoruz ona hikayeler anlatıyorum.” diye konuştu.