Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hava Kirliliği Tüp Bebek Sonrası Canlı Doğum Olasılığını Yüzde 38 Oranında Azaltıyor

Hava Kirliliği Tüp Bebek Sonrası Canlı Doğum Olasılığını Yüzde 38 Oranında Azaltıyor

Araştırmalar, kirliliğin etkisinin yumurtanın gelişimini bozarak döllenmeden önce başladığını öne sürüyor.

Zehirli havanın doğurganlık üzerindeki sağlık etkilerine ilişkin endişeleri derinleştiren araştırmaya göre, hava kirliliğine maruz kalma, tüp bebek tedavisinden sonra canlı doğum şansını önemli ölçüde azaltabiliyor.

Araştırmacılar, “Dondurulmuş embriyo transferinden sonra bebek sahibi olma ihtimalinin, yumurta toplama öncesinde en yüksek seviyede partiküler madde hava kirliliğine maruz kalan kadınlarda, en düşük seviyelere maruz kalanlara kıyasla üçte birden daha düşük olduğunu gözlemledik”

Araştırma bulguları, Amsterdam’daki Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği’nin yıllık toplantısında sunacak. Perth’li doğurganlık uzmanı ve jinekolog Dr. Sebastian Leathersich “ Hava kirliliği insan sağlığına yönelik önde gelen tehditlerden biridir ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2019 yılında 6,7 ​​milyon kişinin ölümüne neden olduğu tahmin edilmektedir. Mikroskobik kurum parçacıklarının akciğerlerden kan dolaşımına geçtiği ve her yere taşındığı gösterilmiştir. Hava kirliliği,  vücuttaki organ kalp hastalığı, mide kanseri ve demans riskini artırır. Kirlenme aynı zamanda zekadaki azalmalarla da ilişkilendiriliyor.”

Yapılan çalışmada, 1 bin 836 hastadan alınan 3 bin 659 dondurulmuş embriyo transferini de içeren sekiz yıllık bir süre boyunca Perth’teki doğurganlık tedavileri analiz edildi. Çalışmada, PM10 olarak bilinen ince partikül madde seviyeleriyle bağlantılı olup olmadığı da takip edildi. Genel canlı doğum oranı transfer başına yaklaşık yüzde 28 idi. Ancak başarı oranları, yumurta toplamadan önceki iki hafta içinde kirleticilere maruz kalma durumuna göre değişiklik gösterdi. Maruziyete maruz kalan en yüksek çeyrek ile en düşük dörtte birlik dilim karşılaştırıldığında canlı doğum ihtimali yüzde 38 azaldı.

Araştırmacılar “bulgular, kirliliğin yalnızca hamileliğin erken evrelerini değil, yumurtaların kalitesini de olumsuz etkilediğini gösteriyor ki bu daha önce bildirilmemiş bir ayrımdır”

Ekip şimdi kirleticilerin neden olumsuz bir etkiye sahip olduğunu anlamak için hücreleri doğrudan incelemeyi planlıyor.

Hava Kirliligi İnsan Ömrünü En Az İki Buçuk Yıl Kısaltıyor