Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hamilelik Sırasında Ciddi Komplikasyonlar Yaşayan Kadınlarda Erken Ölüm Riskinin Arttığı Bulundu

Hamilelik Sırasında Ciddi Komplikasyonlar Yaşayan Kadınlarda Erken Ölüm Riskinin Arttığı Bulundu

ABD’deki Teksas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nden ve İsveç’teki Lund Üniversitesi’nden tıbbi araştırmacılardan oluşan bir ekip, çok miktarda sağlık verisi üzerinde yaptığı çalışma sonucunda, hamilelik sırasında ciddi komplikasyonlar yaşayan kadınlarda erken ölüm riskinin arttığını buldu. Bu riskin 40 yıldan fazla bir süre boyunca yüksek kaldığı ortaya çıktı.

Adverse Pregnancy Outcomes and Long-Term Mortality in Women

Araştırmacılar,  hamilelik ve doğum yaparken yaşanan ciddi sorunların annelerin ölüm oranları üzerinde bir etkisi olup olmadığını araştırdı. Bunu öğrenmek isteyen aaraştırmacılar, İsveç’te 1973 ile 2015 yılları arasında doğum yapan 2 milyondan fazla kadına ilişkin verileri analiz etti.

What are the long-term mortality risks in women with adverse pregnancy outcomes? 

Ekip,  verilerdeki kadınlardan kaçının beş ana hamilelik komplikasyonundan herhangi birini yaşadığını yakından inceledi: gebelik diyabeti, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olmak, preeklampsi ve yüksek tansiyonla ilişkili diğer bozukluklar. Ayrıca kadınların doğumdan sonra ne kadar yaşadıklarını da incelediler. Veriler, 88 binden fazla kadının öldüğünü ve beş hamilelik komplikasyonunun tamamının bağımsız olarak yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha yüksek ölüm riskiyle ilişkili olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, çocuğunun doğumuyla ilgili ciddi sağlık sorunları yaşayan kadınların umutlarını, doğum yapmamış veya doğum yapmış ancak ciddi bir sorun yaşamayan kadınlarla karşılaştırdı. Zorluk yaşayan kadınlarda ölüm oranının 40 yıla kadar daha yüksek olduğunu buldular.

Araştırmacılar çalışmalarına kardeşleri de dahil ederek çevre ve genetik gibi oranları etkileyebilecek diğer konuları da hesaba kattılar. Ayrıca bazı kadınlarda artan ölüm oranlarının yaşlılık döneminde de devam ettiğini buldular.

Araştırma ekibi, doktorların hastalarının sağlığını değerlendirirken hamilelik komplikasyonlarını dikkate alması gerektiği sonucuna varıyor. Ayrıca bu tür kadınların ölüm riskinin neden daha yüksek olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu da belirtiyorlar.

Araştırmacılar ciddi gebelik komplikasyonları geçiren kadınların ölüm riskinin neden arttığını belirlemek için daha fazla araştıra yapılması gerektiğini kaydettiler.