Ana Sayfa Sosyal Tıp Haftada en fazla 2 içki içilmesi ve tüm içkilere kanser uyarısı konulması...

Haftada en fazla 2 içki içilmesi ve tüm içkilere kanser uyarısı konulması önerisi!

‘En risksizi hiç içmemek’

2023 yılı için alkol tüketim kılavuzunu güncelleyen CCSA, tek risksiz yaklaşımın içki içmekten kaçınmak olduğunu, illa isteyenler için haftada en fazla iki içkinin düşük risk oluşturacağını duyurdu. /sputniknews

CCSA’nın yaklaşık 90 sayfalık raporu, alkol tüketimiyle ilgili önceden düşük olup sonradan yükseltilen sağlık risklerini ayrıntılarıyla anlatıyor. Buna göre yüzde 5 alkollü 341ml bira veya yüzde 12 alkollü 142ml kadeh şarap olarak sunulan standart içkiden ikiden fazla içmek, meme ve kolon kanseri dahil olmak üzere olumsuz sonuçların artmasına neden oluyor.

Canada’s alcohol industry says warning labels about health risks unnecessary

Kanada Madde Kullanımı ve Bağımlılığı Merkezi tarafından Salı günü yayınlanan yeni içme kılavuzu hakkında bir rapor , uyarı etiketlerinin tüketicileri kanser dahil ciddi sağlık riskleri, bir kaptaki standart içecek sayısı ve tüketimi sınırlamanın faydaları hakkında bilgilendirebileceğini söylüyor. 

Raporda, “İçme olayı başına ikiden fazla standart içecek tüketmek, yaralanmalar ve şiddet dahil olmak üzere kendine ve başkalarına zarar verme riskinin artmasıyla ilişkilidir” diyor.

Kılavuz, 2021 baharında bir çevrimiçi halkla istişare süreci sırasında 4.845 kişiden gelen geri bildirimleri de dikkate alan iki yıllık bir sürecin parçası olarak yaklaşık 6.000 hakemli çalışmayı inceleyen 23 uzmandan oluşan bir panelin bulgularına dayanmaktadır.

Mevcut en son veriler, alkolün Kanada’da her yıl yaklaşık 7.000 kanser ölümüne neden olduğunu, çoğu vakanın meme veya kolon kanseri olduğunu ve bunu rektum, ağız ve boğaz, karaciğer, yemek borusu ve gırtlak kanserlerinin izlediğini göstermektedir. Karaciğer hastalığı ve çoğu kardiyovasküler hastalık türü de alkol kullanımıyla bağlantılıdır.

Kılavuz, günde iki içkinin düşük riskli kabul edildiği ve kadınların haftada 10 içkiye kadar ve erkeklerin 15 içkiyi güvenle tüketebileceğine inanılan Kanada’nın 2011’de belirlenen Düşük Riskli İçme Yönergelerini güncelliyor.

Alkolün Vücudumuza Etkileri