Ana Sayfa Sosyal Tıp Alkolün Vücudumuza Etkileri

Alkolün Vücudumuza Etkileri

What does alcohol do to the body?

Alkol kullanan çoğu insan, alkol zehirlenmesinin kısa vadeli etkilerine aşinadır. “Alcohol: Science, Policy and Public Health” (Oxford University Press, 2013) raporuna göre, insanların binlerce yıldır alkol üretmesinin ve içmesinin ana nedenleri arasında hafif bir öfori durumu ve rahatlama duyguları yer alıyor. 

Benzer şekilde, çoğu insan aşırı ve kronik içmenin fiziksel ve zihinsel sağlıklarını ciddi şekilde etkileyebileceğinin farkındadır. Ancak kesin etkiler, tüketilen alkol miktarına ve kişinin onu ne sıklıkta içtiğine bağlı olacaktır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, ABD’de orta düzeyde içki içmek erkekler için günde iki içki ve kadınlar için günde bir içki ile sınırlıdır.(HKM). Bir içki, 0,6 ons (14 gram) saf alkol eşdeğerini ifade eder. Bu miktar bir şişe birada (%5 alkol içeriği), küçük bir kadeh şarapta (%12 alkol içeriği) veya bir bardak damıtılmış alkollü içkide (%40 alkol içeriği) bulunabilir.      

CDC’ye göre, kadınlar için haftada sekiz veya daha fazla içki, erkekler için haftada 15 veya daha fazla içki tüketmek ağır içme olarak tanımlanmaktadır. Bu, CDC’nin erkekler için bir seferde beş veya daha fazla içki veya kadınlar için bir seferde dört veya daha fazla içki tüketmek olarak tanımladığı aşırı içki içmekten farklıdır.

ALKOLÜN KISA VADELİ ETKİLERİ NELERDİR?

Alkol tüketiminin kısa vadeli etkileri arasında genellikle hafif bir öfori ve bir rahatlama hali yer alır. Sarah Boss , bu durumun beyin sinyallerindeki geçici değişikliklerden kaynaklandığını söyledi. İspanya’da bir psikiyatrist ve bağımlılık konusunda uzmanlaşmış  The Balance Luxury Rehab’ın klinik direktörü.

WordsSideKick.com’a “Alkol, beyindeki nöronlar arasındaki mesajları iletmeye yardımcı olan ve ruh hali, davranış ve düşüncede değişikliklere yol açan kimyasallar olan nörotransmiterlere müdahale edebilir” dedi.

Amerikan Bağımlılık Merkezlerine göre Orta düzeyde alkol tüketiminin kısa vadeli etkileri cilt kızarması ve konsantrasyon güçlüğünden kusma ve bayılma gibi daha şiddetli semptomlara kadar değişebilir. Kısa süreli alkol kullanımının diğer etkileri arasında koordinasyon kaybı, ruh hali dalgalanmaları, yüksek kan basıncı, donuk görüş ve azalan engellemeler yer alır. 

Ardından, genellikle akşamdan kalma olarak adlandırılan alkol yoksunluğunun etkileri gelir. Akşamdan kalma belirtileri genellikle bir kişinin son içkisinden sonraki birkaç saat içinde başlar ve kişiden kişiye değişme eğilimindedir. İngiltere’deki ASDA çevrimiçi doktor hizmetinde tıp doktoru olan  Dr. Kathryn Basford , bunların baş ağrısı, bitkinlik, mide bulantısı ve susuzluğu içerebileceğini söyledi .

Basford WordsSideKick.com’a “Alkol, vücudun böbreklerde su tutmasını söyleyen bir hormon olan vazopressin üretimini engeller” dedi. “Bu olmadan, su doğrudan mesaneye gider ve vücudu susuz bırakır. Baş ağrısı beynin bu sıvı kaybına verdiği tepkidir, mide bulantısı ve enerji eksikliği ise vücudun düşük kan şekeri seviyelerine ve vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olan mineral ve elektrolitlerin kaybına verdiği tepkidir.”

Basford, bir kişi ne kadar çok içerse, bu etkileri hissetme olasılığının o kadar yüksek olduğunu ve kişinin iyileşmesinin o kadar uzun sürebileceğini söyledi. 

Akşamdan kalma belirtileri, bir kişinin son içkisinden sonraki 24 saat içinde geçme eğilimindedir ve kalıcı sağlık sorunları üretme eğiliminde değildir.

ALKOL TÜKETİMİNİN UZUN VADELİ ETKİLERİ NELERDİR?

Uzun süreli alkol tüketimi, fiziksel ve zihinsel sağlığın birçok yönünü etkileyebilir. Amerikan Bağımlılık Merkezlerine göre, etkilenen ana alanlar arasında beyin, sindirim sistemi, kardiyovasküler sistem ve kas-iskelet sistemi bulunur. 

American Addiction Center:

Alkolün Vücut Üzerindeki Uzun Süreli Etkileri

Zamanla çok fazla içmek kronik fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına neden olabilir. Ağır içme karaciğer hasarına, kardiyovasküler hastalığa ve çeşitli kanser türlerine neden olabilir veya katkıda bulunabilir .
Aşırı içmenin uzun vadeli etkileri şunları içerebilir: 
Beyinde azalan gri madde ve beyaz madde.
Hafıza kaybı
Dikkat süresi kaybı.
Öğrenme sorunu.
Alkolik hepatit.
Karaciğer fibrozu.
Steatoz (yani yağlı karaciğer hastalığı).
Boğaz, ağız, gırtlak, meme, karaciğer, kolorektal veya yemek borusu kanseri.
Yüksek kan basıncı.
Kardiyomiyopati.
Felç.
Düzensiz kalp atışı.

 

Beyin

Boss’a göre, alkolün beynin düzgün işleyişini, yani beyindeki kimyasal haberciler olan nörotransmiterlerin seviyelerini etkileyerek etkilediğini gösteren birçok bilimsel kanıt var. 

“Alkolün vahşi ruh hali değişimlerine neden olabileceğini fark edebilirsiniz” dedi. “Bunun nedeni, alkolün ruh halini ve kaygıyı düzenlemeye yardımcı olan bir nörotransmiter olan GABA ile etkileşime girmesidir.” 

Boss, alkolün aynı zamanda merkezi sinir sistemi depresanı olarak da çalıştığını, bunun da beyin ile vücut arasındaki iletişimi yavaşlattığı anlamına geldiğini söyledi. Bu, bozulmuş koordinasyona, geveleyerek konuşmaya, yavaşlamış reflekslere ve bayılmalara yol açabilir. Aşırı içme, uyku bozuklukları gibi başka sorunlara da yol açabilir.

Uzun süreli alkol kullanımı beynin yapısında değişikliklere bile yol açabilir. Boss, “Ağır içki beyin hücrelerini öldürebilir,” dedi. “Bu hasar, hafıza, öğrenme ve koordinasyon sorunlarının yanı sıra kaygı [bozukluk] ve depresyonda artışlara yol açabilir.” 

Beyindeki bu değişikliklerin çoğu moleküler düzeyde gerçekleşir. Trends in Neurosciences dergisinde yayınlanan 2021 tarihli bir incelemeye göre, aşırı içme, beyin hücrelerinin gelişip birbirleriyle bağlantı kurduğu bir süreç olan nöronlardaki gen ifadesini bozabilir. Araştırmacılar, bu uyarlamaların alkol kullanım bozukluğu geliştirmek için önemli bir faktör olabileceğini söyledi.

Kalp 

Uzun süreli alkol kullanımının da kardiyovasküler sağlık üzerinde etkisi olacaktır. Journal of the American College of Cardiology’de yayınlanan 2016 tarihli bir incelemeye göre, mütevazı miktarlarda alkol bile bir kişiyi atriyal fibrilasyona yatkın hale getirebilir – bu durum düzensiz kalp atışı, baş dönmesi ve nefes darlığına neden olan bir durumdur. 

Kanıtlar kesin olmaktan uzak olsa da, içmenin kalp sağlığını nasıl etkilediği tüketilen alkol miktarına bağlı olabilir. Nutrients dergisinde yayınlanan 2021 tarihli bir incelemeye göre, bazı araştırmalar, düşük ila orta düzeyde içmenin aslında kalp hastalığı ve inme riskinizi azaltabileceğini gösteriyor. Ancak bu pek anlaşılmıyor. Alkol Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir 2017 incelemesi düşük ila orta derecede alkol tüketiminin dolaylı olarak aterosklerozu – arter duvarlarında ve duvarlarında yağlı plakların birikmesi – ve iltihaplanmayı azaltabileceğini ve ayrıca psikolojik stresin kardiyovasküler sistem üzerindeki etkilerini hafifletebileceğini öne sürüyor. 

Alkollü içeceklerde bulunan bazı bileşikler de bir rol oynayabilir. Örneğin, Nutrients dergisinde yayınlanan 2016 tarihli bir incelemeye göre, kırmızı şarapta bulunan polifenoller ateroskleroz, hipertansiyon ve kalp yetmezliğine karşı koruma sağlayabilir. bildirildi. 

Sindirim sağlığı 

Alkol Araştırmaları dergisinde yayınlanan 2021 tarihli bir incelemeye göre, aşırı alkol tüketimi karaciğer hasarına ve alkole bağlı karaciğer hastalığına yol açabilir.

Alkol, sindirim sisteminin diğer kısımlarını da etkiler. World Journal of Gastroenterology’de 2014 tarihli bir incelemegünde beşten fazla içecek tüketmenin pankreas, yemek borusu, mide ve bağırsak yollarına zarar verebileceğini buldu. 

Uzun süreli alkol tüketimi de kötü bağırsak sağlığına yol açabilir . International Journal of Molecular Sciences’ta yayınlanan 2021 tarihli bir incelemeye göre Aşırı içme, mikrop çeşitliliğini azaltarak ve Proteobacteria gibi iltihaplanmayı destekleyen bakterilerin aşırı büyümesine neden olarak bağırsak mikrobiyomunda değişikliklere yol açabilir. Bu değişiklikler, bağırsak iltihabına ve bağırsak duvarlarının gözenekli hale geldiği, toksinlerin ve zararlı patojenlerin kan dolaşımına girmesine izin verdiği bir durum olan bağırsak iltihabına yol açabilir .

Myota’da baş diyetisyen ve klinik araştırma başkanı Caitlin Hall, bu değişikliklerin genel sağlığımız için zararlı olabileceğini söyledi. WordsSideKick.com’a “Bağırsak mikrobiyomunun en önemli işlevlerinden biri, diyet liflerini fermente etmek ve kısa zincirli yağ asitleri [SCFA’lar] adı verilen iltihap önleyici moleküller üretmektir” dedi. “SCFA’lar, bağışıklık sağlığımız, zihinsel sağlığımız ve diyabet ve kanserler dahil olmak üzere kronik hastalıkları tersine çevirmek ve önlemek için gereklidir. Alkolün kesilmesi, mikrobiyomun bu hayati moleküllerden yeterince üretebilmesini sağlamaya yardımcı olur.”

dokunulmazlık

Bağışıklık sistemi de uzun süreli alkol kullanımından etkilenebilir. Alkol Araştırmaları dergisinde yayınlanan 2015 tarihli bir incelemeye göreKronik aşırı içme, enfeksiyonlarla savaşmaktan ve kanserleri önlemekten sorumlu beyaz kan hücrelerinin sayısında önemli bir düşüşe yol açabilir.

görsel

Alkolizm ve Demans