Ana Sayfa İlaç Gilead Sciences ilaçta inovasyonda dünya lideri

Gilead Sciences ilaçta inovasyonda dünya lideri

Yaşamı tehdit eden hastalıklara yönelik yenilikçi tedaviler geliştirmeye odaklanan bir bilim şirketi olan İlaç Sektörü İnovasyon Endeksi, uluslararası ilaç sektörünün saygın organizasyonu IDEA Pharma tarafından bu yıl 9’uncusu yayınlanan “İlaç Sektörü İnovasyon Endeksi’nde” ilk sırada yer aldı. Endeksi hazırlayan IDEA Pharma, Gilead Sciences’ın hastalara ulaştırdığı tedavilerin yenilikçi ve özgün oluşuyla dikkat çektiğini vurguladı

Gilead Sciences bu yıl dokuzuncusu yayınlanan İlaç Sektörü İnovasyon Endeksi’nde birinci sırada yer aldı. İlaç Sektörü İnovasyon Endeksi, şirketlerin, beş yıllık bir döneme (2013-2018) dayanan performansını objektif olarak değerlendirerek hastalara en yenilikçi tedavileri sağlama yeteneğini, Faz I/II aşamasından lansman ve hastalara ulaştırma yetkinliklerini değerlendiren uluslararası bir değerlendirme endeksi olarak tanımlanıyor.

GILEAD SCIENCES 1’İNCİ SIRADA

Yaşamı tehdit eden hastalıklara yönelik yenilikçi tedaviler geliştirmeye odaklanan bir bilim şirketi olan Gilead Sciences, bu endekse ilk katıldığı 2016’dan bu yana her yıl bir sıra yükselerek bu yıl birinciliğe ulaştı. Gilead Sciences’ın bu başarısında 2018 yılında onaylanan HIV ve CAR-T tedavileri ön plana çıkıyor. Son 5 yılda kullanıma sunduğu tedavilerden sağlanan gelirlerin toplam gelirlere oranı olarak da ifade edilen “Yenilik Endeksi” verilerine göre de Gilead Sciences’ın gelirlerinin yüzde 60’ı yeni ilaçlardan oluşuyor. Bu oran ilk 30 ilaç firması ortalamasının 6 katına karşılık geliyor.

IDEA Pharma CEO’su Mike Rea, endeksle ilgili olarak şunları söyledi:

“İlaç Sektörü İnovasyon Endeksi’nde başarı, yeni ilaçlar keşfedip geliştirerek ve bu ilaçları hastalara ulaştırarak elde ediliyor. Gilead Sciences’ın bu alanda ulaştığı başarı ise ilaç endüstrisi için bazı tanımları yeniden belirleyecek boyutta. Gilead Sciences hastalara ulaştırdığı tedavilerin yeni ve özgün oluşuyla dikkat çekiyor.”