Ana Sayfa Tıp&Sağlık Gıda alerjisini fazlamı büyütüyoruz?!

Gıda alerjisini fazlamı büyütüyoruz?!

ABD’deki her 10 kişiden 1’inin gıda alerjisine maruz kaldığını tespit eden yeni bir araştırmaya göre, bu rakamın neredeyse iki katı yanlışlıkla gıda alerjisi olduğuna inanıyor.

Araştırmacılar ülke genelinde yaşayan 40.000’den fazla yetişkinle anket yaparak, yaklaşık yüzde 10’unun bir veya daha fazla gıdaya alerjisi olduğunu tespit etti.

Bununla birlikte, deneklerinin yüzde 19’unun tipik olarak orijinal bir gıda alerjisine eşlik eden fiziksel reaksiyonları yaşamamış olsalar bile, bazı yiyeceklere alerjisi olduğunu bildirdiler

Çalışmaya göre, kabuklu deniz ürünleri ABD’de en yaygın gıda alerjenidirve yaklaşık 7 milyon yetişkin etkilemektedir. Süt alerjileri yaklaşık 5 milyon kişiyi etkiler, bunu yaklaşık 5 milyon kişiyi etkileyen yer fıstığı alerjileri izler. Bilim adamları, diğer yaygın alerjenlerin ağaç fındıklarını, balıkları, yumurtaları, buğdayı, soya ve susamı içerdiğini bildirdi.

Fakat JAMA’da yayınlanan çalışmanın sonucuna göre;
Veriler ABD yetişkinlerinin en az% 10,8’inin (> 26 milyon) gıda alerjisi olduğunu, yetişkinlerin yaklaşık% 19’unun gıda alerjisi olduğuna inandığını göstermektedir(!?).

Sonuç olarak, bu bulgular, gıda alerjisi olduğundan şüphelenilen yetişkinlerin, yiyeceğin gereksiz yere kaçınılmamasını ve yaşam kalitesinin gereğinden fazla bozulmamasını sağlamak için uygun onaylayıcı testler ve danışmanlık almasının çok önemli olduğunu göstermektedir.