Ana Sayfa Tıp&Sağlık Gebelik Öncesi Kalsiyum ve Çinko Alımı Gebelikte Hipertansiyon Riskinin Azalmasına Yardımcı Olabilir

Gebelik Öncesi Kalsiyum ve Çinko Alımı Gebelikte Hipertansiyon Riskinin Azalmasına Yardımcı Olabilir

Hamilelik sırasında sağlıklı beslenmek kadınlar için hayati öneme sahiptir. Hamilelikten üç ay önce yüksek düzeyde kalsiyum ve çinko tüketmenin hamilelik sırasında hipertansif bozukluk riskini önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor.

Amerikan Beslenme Derneği’nin Chicago’da düzenlenen yıllık toplantısı olan NUTRITION 2024’te sunuldu.

Araştırmacılar, ABD genelinde sağlıkları ve diyetleri hakkında bilgi sağlayan 7 bin 700’den fazla hamile kadını içeren verilerle, biri kalsiyum ve diğeri çinko ile ilgili olan iki ayrı çalışma kullandılar.

Daha sonra her bir mineralin gebelik öncesi alımı ile gebelik sırasındaki hipertansif bozukluk oranları arasındaki ilişkiyi analiz ettiler.

Demografi, yaşam tarzı ve sağlık faktörleri gibi hipertansiyon risk faktörlerini hesaba kattıktan sonra, gebelik öncesi kalsiyum alımı açısından en yüksek beşte birlik dilimde yer alan kişilerin, en düşük beşte birlik dilimde yer alan kişilere kıyasla hamilelik sırasında hipertansif bozukluklara yakalanma riskinin yüzde 24 daha az olduğunu buldular.

Katılımcılar çinko alımlarına göre dörde ayrıldı. Gebelik öncesi en yüksek çinko seviyesine sahip olanların, en düşük çinko alımına sahip olanlara kıyasla hamilelik sırasında hipertansif bozukluklara yakalanma olasılığı yüzde 38 daha azdı.

Araştırmacılar, bulgularına dayanarak, vücudun eksiklikleri veya dengesizlikleri düzeltmesi zaman aldığından, hamile kalmadan önceki beslenme durumunun çok önemli olduğunu vurguluyor.