Ana Sayfa Tıp&Sağlık Fedakarlıklar: “Hastayı bırakıp çıkmak yok bizde”

Fedakarlıklar: “Hastayı bırakıp çıkmak yok bizde”

Deprem anında doğum

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart’ta, Ayşe Şentürk’ün, Devlet Hastanesi’nde sezaryenle doğum yaptığı sırada, 5.5 büyüklüğünde  deprem meydana geldi. Büyük panik yaşayan Şentürk’ü sakinleştirip, operasyona devam eden doğum ekibi, genç kadının bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirip, kucağına almasını sağladı.

HaberTürk haberine göre;

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde yaşayan Ayşe (30) ve Muhittin Şentürk (32) çifti, ikinci bebeklerini kucaklarına almak için 19 Mart’ta Acıpayam Devlet Hastanesi’ne gitti. Hastaneye yatırılan Ayşe Şentürk, sezaryenle yapılacak doğum için ertesi gün sabah saat 09.15’te Op. Dr. Burcu Kayılı ve 10 kişilik ekibi tarafından ameliyata alındı. Belden altı uyuşturulan Şentürk’ün ameliyatına başlanıldığı sırada, saat 09.34’te ilçede 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntının ardından hastane kısa sürede boşaltıldı. Deprem esnasında doğumhanede kısa süreli bir panik yaşanırken, Dr. Kayılı bebeğin sağlığına zarar gelmemesi için operasyonu devam ettirme kararı aldı. Ameliyat başarılı bir şekilde gerçekleştirilirken, Şentürk de bebeğini kucağına almanın mutluluğunu yaşadı. Operasyonun tamamlanmasının ardından Şentürk, ambulansla Denizli Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. 3 kilo 260 gram olarak dünyaya gelen bebeğe ‘Ayla’ ismi verildi.

‘DEVAM ETMESELERDİ BEBEĞİMİ KAYBEDEBİLİRDİM’
Hayatında daha önce bu kadar büyük bir deprem yaşamadığını kaydeden Ayşe Şentürk, “Çarşamba günü ameliyata girdim. Karnıma ilk kesik atılır atılmaz deprem oldu. Deprem olurken ışıklar gelip gidiyor, sedye, oksijen tüpleri sallanıyordu. Şiddetli sarsıntının ardından doktorumuz ve ameliyathane ekibi ameliyata devam etme kararı aldı. Devam etmeselerdi bebeğimi kaybedebilirdim” diye konuştu.

‘SENİ VE BEBEĞİNİ KURTARACAĞIZ’ DEDİLER
Doğum sırasında sarsıntıların sürdüğünü ve hastane çalışanlarının kendisini sürekli sakinleştirmeye çalıştığını kaydeden Şentürk, “Sarsıntı olduğunda korktum ama depremden değil, anne iç güdüsüyle bebeğimi kaybedeceğim korkusu yaşadım. Doktorumuz Ayşe Şentürk’e çok teşekkür ederim. Metanetini korudu ve sakin kaldı, beni de sakinleştirdi. Doktor ve bir hemşire dışındaki operasyon ekibine  ‘Çıkabilirsiniz’ denilmesine rağmen beni bırakmadılar. ‘Korkma seni bırakmayacağız, seni ve bebeğini kurtaracağız’ deyip beni sakinleştirmeye çalıştılar. Ameliyat bitinceye kadar birkaç sarsıntı geçirdik. Ama çok şükür hem ben hem de bebeğim sağlıklı bir şekilde ameliyattan çıktık. Yaşadığım tüm korkular bebeğimi kucağıma alınca geçti” dedi.

https://www.haberturk.com/denizli-haberleri/67807840-deprem-aninda-dogum-yapti#

ANKARA’da, trafik kazasında bacağı kırılan hastayı ameliyata hazırlarken sağ ayak bileği burkularak kırılan Filistinli Ortopedi Doktoru Jihad Hajouj (27), 4 saat boyunca ayağının acısına rağmen ameliyatı bırakmadı. Ameliyatın ardından tedavi edilip ayağı alçıya alınan Hajouj, “Hastayı bırakıp çıkmak yok bizde. Çok zorlandım ama ameliyatı tamamladım. Şimdi hasta da ben de iyiyiz” dedi.

CNN Türk haberinde;

Başkent’te geçen 27 Şubat’ta meydana gelen trafik kazasında sağ bacağı kırılan kadın hasta, Ankara Şehir Hastanesi Kompleksi içinde yer alan Nöroloji ve Ortopedi Hastanesi’ne kaldırıldı. Kaval kemiği kırılan hasta ameliyata alındı. Hastanın hazırlanması sırasında ameliyatına giren 3 doktordan biri olan Jihad Hajouj’un, ters bir hareket sonucu sağ ayak bileği burkuldu. Hajouj, bileği şişmesine ve acı çekmesine rağmen ameliyattan çıkmadı. Güçlükle ayakta duran Hajouj, 4 saat süren ameliyatı acı çekerek güçlükle tamamladı.

AMELİYATIN ARDINDAN ACİLE GİTTİ
İsmi açıklanmayan ve tedavisinden sonra taburcu edilen kadın hastanın ameliyatının ardından acil servise giden Hajouj’un, ayak bileğinde kırık saptandı. Tedavi uygulanan ve ayağı alçıya alınan Hajouj, 2 hafta evinde dinlendikten sonra tekrar hastanedeki işine döndü. Şu anda atel takılarak hastanede görevini sürdüren Hajouj, Osman Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2017 yılında mezun olduğunu ve ilk görev yerinin Ankara Şehir Hastanesi olduğunu söyledi.

‘ÇOK ZORLANDIM AMA AMELİYATI TERK ETMEDİM’
Hajouj, hastanın ameliyata hazırlanması sırasında ters bir hareket yapması sonucu bileğinin burkulduğunu anlatarak, “İlk başta önemsemedim. Saatler geçince ayağım şişti ve tek ayakla durmaya başladım. Ameliyathane çok sıcaktı. Çok zorlandım ama ameliyathaneyi terk etmedim. Hastayı bırakıp çıkmak yok bizde. 

Nursima ÖZONUR- Kaan ULU/ANKARA, (DHA)