Ana Sayfa Hukuk&Etik “Hekimlerimiz en zengin ülkelerin alıcı gözlerle baktığı, en iyi yetişmiş hekimlerdir”

“Hekimlerimiz en zengin ülkelerin alıcı gözlerle baktığı, en iyi yetişmiş hekimlerdir”

TBMM Genel Kurulunda 2022 bütçe görüşmeleri devam ediyor. Sağlık Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçesi üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca milletvekillerine bilgi verdi;

“Hekimlerimiz en zengin ülkelerin alıcı gözlerle baktığı, en iyi yetişmiş hekimlerdir. Bunu unutmayın.”

“Sağlık çalışanları ağır davalara maruz kalıyor, büyük tazminatlar ödüyorlar. Bu alanda ihtisas mahkemesinin olmaması davaların seyrini yanlış yönlere sürüklüyor. Hekimler astronomik tazminat korkusuyla hastalarına müdahale etmeleri gereken noktada adeta eli kolu bağlı kalıyorlar.”

“Yeni bir şiddet olayı vuku bulduğunda çalışanlarımıza söyleyeceğim kelimeleri bulmakta aciz kalıyorum. Bütün kurumlar olarak, sağlıkta şiddete karşı toplumsal dayanışma oluşturmak zorundayız. Hukuk, sorumluluk ahlakıyla eli kolu bağlı olan sağlık çalışanını korumalıdır”

“Sağlık çalışanlarının hakları için diyalog içinde olduk. “Maaşları, özlük hakları konusunda atılacak adımları ortak iradeyle atmalıyız” dedik. Bakanlığımıza verdiğiniz destek için şükran duyuyor ve desteğinizin son noktaya değin devam edeceğine inanıyorum.”

“Bugün huzurlarınızda sadece Sağlık Bakanı olarak değil, aynı zamanda bir hekim olarak bulunuyorum. Doktor, hastasına sevgi ve şefkatle yaklaşan kişidir. Yükü ağır bir meslektir hekimlik. Tüm ayrışmalardan, sürtüşme ve çatışmalardan arındırılmış bir iş yapar hekimler.”