Ana Sayfa İlaç FDA, Nalokson’ı Reçetesiz Kullanım İçin Onayladı

FDA, Nalokson’ı Reçetesiz Kullanım İçin Onayladı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), piyasada Narcan adıyla pazarlanan ve aşırı dozda opioidin etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılan naloksonun reçetesiz türünün satışına onay verdiğini açıkladı. Narcan, Amerika’da eczane raflarında opioid doz aşımına karşı reçetesiz olarak erişilebilecek ilk ilaç olacak.

FDA Approves First Over-the-Counter Naloxone Nasal Spray

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, reçetesiz kullanım için onaylanan ilk nalokson ürünü olan reçetesiz (OTC), reçetesiz kullanım için 4 miligram (mg) nalokson hidroklorür burun spreyi Narcan’ı onayladı. Naloxone, opioid doz aşımının etkilerini hızla tersine çeviren bir ilaçtır ve opioid doz aşımı için standart tedavidir. Bugünün eylemi, hayat kurtaran ilaçların aşırı dozda opioid alımını tersine çevirmesinin yolunu açıyor ve tüketicilere doğrudan eczaneler, marketler, bakkallar ve benzin istasyonları gibi yerlerde ve ayrıca çevrimiçi olarak satılıyor. 

What is naloxone?

Naloxone is a medicine that rapidly reverses an opioid overdose. It is an opioid antagonist.

Bu OTC ürününün bulunabilirliği ve fiyatı için zaman çizelgesi üretici tarafından belirlenir. FDA, Narcan’ın reçeteli reçeteden OTC statüsüne geçişini gerçekleştirmek için gerekli olan ve aylar sürebilen süre boyunca nalokson burun spreyi ürünlerinin sürekli kullanılabilirliğini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için tüm paydaşlarla birlikte çalışacaktır. Naloksonun diğer formülasyonları ve dozajları yalnızca reçete ile temin edilebilir olacaktır. 

Aşırı dozda uyuşturucu, Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam ediyor ve Ekim 2022’de sona eren 12 aylık dönemde meydana gelen 101.750’den fazla ölümcül aşırı doz vakası, esas olarak yasadışı fentanil gibi sentetik opioidlerden kaynaklanıyor. 

“FDA, aşırı doz krizinin gelişen karmaşıklıklarını ele almaya kararlı olmaya devam ediyor. FDA Komiseri Robert M. Califf, bu çalışmanın bir parçası olarak, ajans, ciddi halk sağlığı ihtiyacını karşılamak için reçetesiz satılan bir nalokson ürününün geliştirilmesini teşvik ederek ve onaylayarak, düzenleyici otoritesini nalokson’a daha fazla erişimi kolaylaştırmak için kullandı. , MD “Bugün OTC nalokson burun spreyi onayı, nalokson’a erişimin iyileştirilmesine, mevcut olduğu yerlerin sayısının artmasına ve ülke genelinde opioid aşırı doz ölümlerinin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Üreticiyi, ürünü mümkün olan en kısa sürede ve uygun bir fiyata sunarak, ürüne erişilebilirliği bir öncelik haline getirmeye teşvik ediyoruz.”

Narcan burun spreyi ilk olarak 2015 yılında FDA tarafından reçeteli ilaç olarak onaylanmıştır. tamamı için kaynağa bknz

İlaç Suistimali