Ana Sayfa Tıp&Sağlık Esrar Amaçlı Kenevir Kullananların Kanında Ağır Metal Saptandı

Esrar Amaçlı Kenevir Kullananların Kanında Ağır Metal Saptandı

Columbia Üniversitesi araştırmacıları, esrar ürünleri tüketen kişilerin vücutlarında şaşırtıcı derecede yüksek düzeyde ağır metal birikimi tespit etti. Araştırmada, 7 binden fazla katılımcının kan ve idrar örneklerinden elde edilen veriler incelendi.

Katılımcılar, yalnızca esrar kullananlar, yalnızca tütün kullananlar, her ikisini de içenler ve hiçbirini içmeyenler olarak 4 gruba ayrıldı. Hakemli bilimsel dergi Environmental Health Perspectives’de yayımlanan bulgular, endişe verici bir sonucu gözler önüne serdi: Esrar kullanan kişilerin hem idrar hem de kan örneklerinde daha yüksek seviyede kadmiyum ve kurşun vardı.

Blood and Urinary Metal Levels among Exclusive Marijuana Users in NHANES (2005–2018)

Dünya Sağlık Örgütü tarafından insanlar için kanserojen olarak kabul ediliyor . Tütün dumanı gibi düşük seviyelere maruz kalmak böbrek hastalığına ve kemiklerin kırılmasına neden olabilir.

Araştırmanın yazarı ve Columbia Mailman Halk Sağlığı Okulu’nda çevre sağlığı bilimleri yardımcı doçenti olan Tiffany Sanchez, “Hem kadmiyum hem de kurşun için, bu metaller muhtemelen vücutta yıllar boyunca, hatta maruziyet sona erdikten sonra bile kalacaktır” dedi.

Bu araştırma merak uyandırıcı ve kaygı vericidir çünkü esrar dünya çapında en çok kullanılan üçüncü uyuşturucudur ve hızla yayılan yasallaştırma ve suç olmaktan çıkarma çağında, kullanıcılar arasında genellikle esrarın herhangi bir zarar verme potansiyeli olmadığı yönünde bir tutum vardır.

Kenevir; Nedir? Nasıl Üretilir? Ne İşe Yarar?