Ana Sayfa Manşet Enfekte Olan Yarada Renk Değiştiren Akıllı Pansuman Tasarlandı

Enfekte Olan Yarada Renk Değiştiren Akıllı Pansuman Tasarlandı

Bir yaranın enfekte olup olmadığını kontrol etmek için sağlıkçıların bakması gerekiyor. Ancak yeni tasarlanan Akıllı pansuman, bir yarada enfeksiyon meydana geldiğinde renk değiştiriyor.

Bir yaranın enfekte olup olmadığını kontrol etmek için sağlıkçıların bakması gerekiyor. Ancak yeni tasarlanan Akıllı pansuman, bir yarada enfeksiyon meydana geldiğinde renk değiştiriyor.

Cilt, insan vücudunun en büyük organıdır.Bir yara derinin normal işlevini bozar ve iyileşmesi uzun zaman alabilir.  Bu da hasta için çok acı verici olabilir ve en kötü senaryoda doğru tedavi edilmezse ölüme yol açabilir.

Geleneksel yara bakımında pansumanlar yaklaşık iki günde bir düzenli olarak değiştirilir. Yaranın enfekte olup olmadığını kontrol etmek için ise sağlık personeli sargıyı kaldırarak değerlendirme yapar.

Isveç Linköping Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından, iyileşme sürecine müdahale etmeden enfeksiyonun erken belirtilerini ortaya çıkarabilen bir nanoselüloz yara örtüsü geliştirildi.

Yara enfekte olursa pansuman renk değişiyor

Çıplak gözle görünen ve mavi renkte olan pansuman, yarada enfeksiyonun  başlangıcı konusunda renk degiştirerek uyarıyor. Bununla birlikte, bilim adamları şu anda bu tür enfeksiyonların oluşmasını engellemek amacıyla, lipopeptitler olarak bilinen ve nanoselüloz ağa da dahil edilebilecek moleküllere dayalı antibakteriyel bileşikler geliştirdiler. Araştırmacılar, yara örtüsünün yüksek pH değerini gösterebilmesi için, pH değeri 7’yi geçtiğinde sarıdan maviye dönüşen bir boya olan bromtimol mavisi BTB’yi kullandılar

Sıkı gözenekli nanoselülozdan yapılan pansuman, bakterilerin ve diğer mikropların içeri girmesini engelliyor.  Aynı zamanda  malzeme, yara iyileşmesi için önemli olan gazların ve sıvının geçmesine izin veriyor. Bir kez uygulanan pansuman yara iyileşene kadar bird aha çıkarılmıyor. Ancak yara enfekte olursa pansumanın rengi değişiyor.

Gereksiz antibiyotik kullanımını azaltabilir

Böylece Bir yaranın enfekte olup olmadığını pansumanı kaldırmak zorunda kalmadan anında görülebilecek. Renk değiştiren akıllı pansuman,  iyileşmesi zor yaraları olan hastalar için daha verimli bakıma yol açabilecek ve yaşamı iyileştirebilecek yeni bir yara bakımı türünün kapılarını açacak. Ayrıca da  gereksiz antibiyotik kullanımını da azaltacak.