Ana Sayfa Biyoteknoloji EMA’dan onay için öneriler

EMA’dan onay için öneriler

Amgen tarafından geliştirilen ve Novartis’den lisanslı kalsitonin geniyle ilişkili bir peptit blokörü olan bir migren antikoru olan Aimovig (erenumab) için piyasa yetkisi verdi .

İki yetim ilaç;  Iyonis Pharmaceuticals Inc tarafından geliştirilen ve hastalığın seyrini etkilemeyi ve yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan Akcea Therapeutics Inc.’den lisans alan Toksisit önleyici bir TTP blokeri olan Tegsedi (inotersen) ile leptin eksikliğinin tedavisi için Novelion Therapeutics tarafından geliştirilen rekombinant leptin Myalepta (metreleptin) .

Üçü Humira (adalimumab) biyobenzeri olan dört biyobenzer ilaç için pazarlama yetkisi verilmesini tavsiye etti: Halimatoz , Hefiya ve Hyrimoz (tümü Sandoz tarafından geliştirildi), orijinal etiket altında tanımlanan inflamatuar ve otoimmün bozuklukların tedavisi için; Pfizer’in herceptin biyobenzer Trazimera (trastuzumab) meme ve mide kanserinin tedavisi için önerildi.

Şizofreni tedavisi için Otsuka Pharmaceutical Co. Ltd’nin / H. Lundbeck A / S nin dopamin D2 ve serotonin reseptörleriagonisti olan Rxulti(brexpiprazole) önerildi.