Ana Sayfa İlaç GSK Türkiye ve Toplum Gönüllüleri Vakfı

GSK Türkiye ve Toplum Gönüllüleri Vakfı

GSK Türkiye ve Toplum Gönüllüleri Vakfı yeni iş birliği ile 1000 ilkokul öğrencisine sağlık okuryazarlığı eğitimi vermeyi hedefliyor. Türkiye’nin çeşitli illerindeki ilkokullarda 400 Toplum Gönüllüsü genç ve GSK çalışanları temel sağlık konusunda atölyeler gerçekleştirecek. Mayıs ayında Kocaeli’nde ilkokul öğrencileri ile buluşan Toplum Gönüllüsü genç ve GSK çalışanları ile sınıf içerisinde uygulanan Hangi Duygu, Önerme, Hareketli Tiyatro, Origami ve Masal atölyeleri vasıtasıyla öğrencilere sağlık bilinci kazandırıldı.

GSK Türkiye, 2013 yılından bu yana iş birliği yaptığı Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile başlattığı yeni projeyle, Türkiye’nin çeşitli illerinde yer alan imkanı kısıtlı 20 okulun fiziksel şartlarının iyileştirilmesine ve çocukların temel sağlık konusunda bilgilendirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştiriyor.

Sağlıklı Okul Hareketi kapsamında Mayıs ayında Toplum Gönüllüsü gençler ve GSK çalışanları Kocaeli’de bir ilköğretim okulunda çalışmalarda bulundu. Etkinliğin ilk gününde, yaklaşık 20 öğrenci ile sağlık atölyeleri gerçekleştirildi. İkinci günde ise yaklaşık 20 Toplum Gönüllüsü genç, okulun kütüphanesinde ve dış cephesinde fiziki iyileştirme çalışmaları gerçekleştirdi.

Turuncu Pedal, Sağlık Okuryazarlığı için döndü

GSK Turuncu Pedal bisiklet ekibi de projeye destek verdi. TOG ile yapılan iş birliği kapsamında Caddebostan’dan Kocaeli’ye kadar 106 kilometre pedal çeviren Turuncu Pedal, çocukların büyük ilgisiyle karşılaştı.

GSK İletişim ve Hasta İlişkileri Departman Lideri Selcen Çökdü, çocuklara ve gençlere yönelik sosyal sorumluluk çalışmalarıyla onları kendi sağlıkları ve gelecekleri konusunda bugünden bilinçlendirmek istediklerini ifade etti. Çökdü “Sosyal sorumluluk çalışmalarımızda çalışanlarımız etkin biçimde yer alıyor. Turuncu Pedal bunun en güzel örneklerinden biri. GSK Türkiye’de sosyal sorumluluk içeriden doğan ve dışarı yayılan bir hareket. Çalışanların kendilerinden bir şeyler katabildiği sosyal sorumluluk projelerinin daha sürdürülebilir olduğuna ve başarıya ulaştığına inanıyoruz. Bu proje ile Türkiye’nin farklı illerinde, çalışanlarımız Toplum Gönüllüsü gençler ile birlikte toplamda 16 okulda iyileştirme çalışmalarına katıldı.” dedi.

8 ayda 28 ilde 2.317 gence eğitim verildi

Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Jülide Erdoğan da projenin gençleri sağlık okuryazarlığı temelinde güçlendirerek gençlerin kişisel gelişim süreçlerini desteklemeyi ve gençler aracılığı ile daha sağlıklı bir Türkiye için yatırım yapmayı hedeflediğini aktardı. Erdoğan şu bilgileri verdi: “Sağlıklı Gençlik Hareketi kapsamında bugüne kadar Toplum Gönüllüsü gençler vasıtasıyla 28 ilde 2.317 gence eğitim verildi. Türkiye genelinde 400 Toplum Gönüllüsü genç ve GSK çalışanlarının temel sağlık bilgilerinin yaygınlaşması için birlikte hayata geçirdikleri proje ile bireylerin ilkokul çağından itibaren sağlık okuryazarlığı konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyoruz.”