Ana Sayfa Tıp&Sağlık Elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünleri de aslında birer tütün ürünüdür!

Elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünleri de aslında birer tütün ürünüdür!

Dünya  Sağlık Örgütü (DSÖ) 1987 yılından beri   her  yıl  31 Mayıs tarihinde “Tütünsüz Bir Dünya Günü” adıyla bir tema  belirleyerek,  tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekmek, toplumlarda bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla etkinlikler düzenlenmektedir. Bu  yılın teması ‘Tütün Ürünü Kullanımını Bırak’ olarak belirlenmiştir.

Tütün ürünü (sigara, nargile, elektronik sigara, sarmalık tütün, maraş otu, pipo, puro vb.)  kullanımı nedeniyle  dünya genelinde her yıl  8 milyon insan yaşamını yitirmektedir. Yaşamını kaybedenlerin yaklaşık 65.000’ini  masum çocuklar  oluşturmaktadır.

Aralarında derneğimiz  üyesi  bilim insanlarının da  bulunduğu ve  dünyada yapılmış tütün  kullanımı  ile  Covid-19  ilişkisini ortaya koyan makaleleri inceleyen derlemelerde,  sigara  içen  kişilerin  Covid-19 hastalığına  yakalandığında hastalığı   2 – 2.5  kat  daha  ağır  geçirdiğini,   ağır Covid  geçirmekle tütün kullanımının  birebir  ilişkili olduğu ortaya  konulmuştur. Aynı yazıda, pandeminin  başında   sigara ve tütün ürünlerinin  Covid-19 ‘a iyi  gelebileceğini  söyleyen yazıların  hemen  hemen tamamının  tütün  endüstrisi  sponsorluğunda  olduğu tespit  edilmiştir.  Bu durum  tütün  endüstrisinin  dünyayı  kasıp  kavuran, dünyada  168  milyon insanın hastalanmasına ve 3,5  milyon  insanın ölümüne  neden olan bir  pandemiden  bile kar etme peşinde olduğunu göstermektedir.

Pandemi döneminde  yaşanan  kapanmalarla, dünyada  olduğu  gibi  ülkemizde de  daha  önceki  yıllarla karşılaştırıldığında sigara bırakma polikliniklerine başvuruların azaldığı, sigara  bırakma  müdahalelerinde  aksamalar olduğu gözlenmiştir. Tüm sağlık kuruluşlarında sigara bırakma polikliniklerine yeniden öncelik verilmesi ve nikotin bağımlılarının etkin bırakma yöntemine ulaşımın arttırılması gerekmektedir.

Elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünleri de aslında birer tütün ürünüdür. Bu yeni nesil ürünleri pazarlayan  tütün endüstrisinin ana hedef kitlesini oluşturan gençlerde elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünleri kullanımındaki artış endişe vericidir. Tütün kullanımı ile akciğer hastalıkları arasındaki ilişki bilimsel verilerle net olarak ortaya konmuşken, tütün endüstrisi tarafından zarar azalttığı iddia edilen elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerinin de geleneksel tütün ürünlerine benzer sağlık risklerini taşıdığı her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Ülkemiz tarafından 2004 yılında imzalanan Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi gereğince sözleşmeye taraf ülkeler sadece tütünle değil nikotin bağımlılığı ile bütünüyle mücadele etmelidir. Bu bağlamda tütün ürünlerine ilişkin yasal düzenlemeler yapılırken, toplum sağlığını tehdit eden sigara ve diğer tütün mamülleri kategorisine girmeyen yeni nesil nikotin ürünlerinin  (ısıtılarak kullanılan nikotin ürünleri, elektronik sigara, vb.) üretimine, ithalatına ve satışına geçit vermeyen kararlılığın sürdürüleceğine inancımız tamdır.

Tütün ürünü kullanan herkese pandeminin olumsuz etkilerinden korunmak için ‘bugün tütün ürünlerini bıraktığınızı kendinize ve çevrenize ilan edin!’ diyor ve bu konuyla ilgili sağlık kuruluşlarından destek almalarını öneriyoruz.

Sağlıklı bir toplum, sağlıklı bir gelecek için tütünsüz ve nikotinsiz bir Türkiye dileğiyle. 

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu