Ana Sayfa Etiketler Türk Toraks Derneği

Etiket: Türk Toraks Derneği

Dünyada Ve Türkiye’de Akciğer Kanseri: Tehlike Büyüyor!

Türk Toraks Derneği (TTD)’nden "Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı" dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, Derneğin Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu ile Torasik Onkoloji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Tuncay Göksel'in akciğer kanserine ilişkin değerlendirmelerine yer verildi.

Tüm Dünyada Üçüncü Ölüm Nedeni KOAH

Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu Genel Başkanı Prof. Dr. Nurdan Köktürk, Dünya KOAH Günü nedeniyle yaptığı açıklamada; KOAH’ın nefes alıp vermede zorluk ile karakterize, kalıcı solunumsal yakınmalarla seyreden, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığı olduğunu belirtti.

15 Kasım Dünya KOAH Günü

15 Kasım 2023 Dünya KOAH Günü

Covıd-19 Pandemisinde En Sık Ölümler Zatürre Nedeniyle Oldu

Global Coalition Against Child Pneumonia (çocuk pnömoniye karşı küresel koalisyon) tarafından 2009 yılında ilk kez “Dünya Pnömoni Günü” ilan edilmiştir. Bu tarihten sonra her yıl 12 Kasım günü Dünya Pnömoni Günü olarak anılmakta ve pnömoniye, pnömoniden korunma yöntemlerine dikkat çekilmektedir.

Tüm Enfeksiyonlar İçinde En Yüksek Ölüme Yol Açan Enfeksiyon Zatürredir

Türk Toraks Derneği Üyesi ve American Thoracic Society (ATS) Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu Program Komitesi Üyesi Prof. Dr. Abdullah Sayıner, “12 Kasım Dünya Zatürre Günü” sebebiyle önemli bilgiler paylaştı.

Türk Toraks Derneği, “Savaşlar Ekoloji Ve Sağlık İçin Ciddi Bir Tehdit”

Türk Toraks Derneği Çevre Sorunları ve Akciğer Sağlığı Çalışma Grubu tarafından, savaşların binlerce sivil insanın ölümüne yol açması ve birçok zorlu mücadeleye sebep olmasının yanı sıra, çevresel zararlar konusunda da büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekildi.

Asbest Maruziyetinin Yol Açtığı Hastalık: Mezotelyoma

Her yıl binlerce insanın yaşamını tehdit eden ve hala yeterince bilinmeyen bir hastalık olan Mezotelyoma hakkında farkındalığı artırmak amacıyla 26 Eylül “Dünya Mezotelyoma Farkındalık Günü” olarak kabul ediliyor. Deprem sonrası yıkımı yapılan ağır hasarlı binaların kontrolsüz yıkımı da risk faktörü oluşturuyor.

Türkiye Solunum Koalisyonu “Dünya Akciğer Günü” Etkinlikleri

Türk Toraks Derneği ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği liderliğinde 23 derneğin bir araya gelerek oluşturduğu Türkiye Solunum Koalisyonu, “Dünya Akciğer Günü” nedeni ile önemli bir etkinliğe imza atıyor.
- Advertisement -