Ana Sayfa Tıp&Sağlık ECDC: Çocuklarda COVID-19 ile Bağlantılı Yeni İnflamatuar Sendrom sayısı 230 ve...

ECDC: Çocuklarda COVID-19 ile Bağlantılı Yeni İnflamatuar Sendrom sayısı 230 ve 2 Ölü

İsveç merkezli Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) raporuna göre, Avrupa’da COVID-19 ile ilişkili yeni hayatı tehdit eden enflamatuar sendromdan en az 230 çocuk enfekte oldu ve 2’si  öldü.

Daha önce, Fransız araştırmacılar, medya raporlarına göre, 27 Nisan ve 7 Mayıs tarihleri ​​arasında Paris hastanesine başvuran 17 çocukta Kawasaki hastalığına benzer semptomlar bildirdiler. Fransa’nın sağlık bakanı Olivier Veran, tüm çocuk doktorlarının ve yoğun bakım tıbbi çalışanlarının, sendromun COVID-19 ile bağlantılı olup olmadığını belirlemeye çalıştıklarını söyledi. Veriler önemli bir artış olmadığını ve çocukların genel olarak enfeksiyon riski altında olmadığını gösterirken, hastalıkla ilgili araştırmalar yürütülmektedir.

Genellikle ateş, karın ağrısı ve kalp sorunlarıyla ortaya çıkan ve “Pediatrik multisistem inflamatuar sendromu” (PMIS) olarak adlandırılan hastalığın Covid-19 ile ilişkisi henüz kanıtlanamadı. Ancak ECDC’ye göre, iki hastalık arasındaki bağlantı mantıklı görünüyor. Merkez, Avrupa’daki hasta çocukların bazılarında koronavirüs testlerinin pozitif çıktığına işaret etti.

PMIS nedeniyle geçen hafta İngiltere’de 14 yaşında bir çocuk hayatını kaybetmişti. Birkaç gün sonra ise Fransa’nın Marsilya kentinde 9 yaşındaki bir çocuk da bu hastalık yüzünden yaşamını yitirdi

SARS-CoV-2 salgınının İtalyan merkez üssünde Kawasaki benzeri ciddi bir hastalık salgını: gözlemsel bir kohort çalışması