Ana Sayfa Tıp&Sağlık SARS-CoV-2 salgınının İtalyan merkez üssünde Kawasaki benzeri ciddi bir hastalık salgını: gözlemsel...

SARS-CoV-2 salgınının İtalyan merkez üssünde Kawasaki benzeri ciddi bir hastalık salgını: gözlemsel bir kohort çalışması

Lancet dergisinde de bir makale yer aldı. Şimdiye dek her 1000 çocuktan birinde görülse de, iki hastalık arasındaki bağlantının önlemlerin gevşetilme sürecinde dikkate alınması gerektiği belirtiliyor.

Şubat ayı ortasından Nisan ortasına kadar vakaları inceleyen uzmanlar, sendromla ilgili tedavi gören 10 çocuktan 8’inin corona virüsüne karşı antikor ürettiğini tespit etti.

Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) salgınından büyük ölçüde etkilenen Bergamo eyaleti, genel popülasyondaki virüs belirtilerinin doğal bir gözlemevidir. Geçen ay bir Kawasaki hastalığı salgını kaydettik; SARS-CoV-2 salgını sırasında teşhis edilen Kawasaki benzeri hastalığı olan hastaların insidansını ve özelliklerini değerlendirmeyi amaçladık.

Interpretation

In the past month we found a 30-fold increased incidence of Kawasaki-like disease. Children diagnosed after the SARS-CoV-2 epidemic began showed evidence of immune response to the virus, were older, had a higher rate of cardiac involvement, and features of MAS. The SARS-CoV-2 epidemic was associated with high incidence of a severe form of Kawasaki disease. A similar outbreak of Kawasaki-like disease is expected in countries involved in the SARS-CoV-2 epidemic.

tamamı için kaynağa bknz