Ana Sayfa Manşet DSÖ, deksametazon ön sonuçlarını çok olumlu buldu

DSÖ, deksametazon ön sonuçlarını çok olumlu buldu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), steroid tedavisinin corona virüs hastalarında etkili olduğunu söyledi. DSÖ, “dexamethasone” adlı ilacın corona virüste ölümleri yüzde 60 oranında azaltabileceğini belirtti. Oxford Üniversitesi de 2 bin hasta üzerinde denenen steroidin corona tedavisindeki en etkili ilaç olduğunu söyledi. Ucuz maliyetli “dexamethasone” tedavisinin hasta başı 5 sterlin yani 40 liraya mal olduğu ifade edildi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu tedavi, oksijen desteği ya da solunum cihazına ihtiyaç duyan hastalar arasındaki ölüm oranını azaltan ilk uygulama” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşik Krallık’tan (Birleşik Krallık) kortikosteroid olan deksametazonun COVID-19 ile kritik hastalığı olan hastalar için hayat kurtarıcı olabileceğini gösteren ilk klinik deneme sonuçlarını memnuniyetle karşılamaktadır. Ventilatör kullanan hastalarda, WHO ile paylaşılan ilk bulgulara göre, tedavinin mortaliteyi yaklaşık üçte bir oranında azalttığı ve sadece oksijene ihtiyaç duyan hastalarda mortalite yaklaşık beşte bir oranında azaldığı gösterilmiştir.

Fayda sadece COVID-19 ile ağır hasta olan hastalarda görülmüş ve daha hafif hastalığı olan hastalarda görülmemiştir.

DSÖ Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu, oksijen veya ventilatör desteği gerektiren COVID-19 hastalarında mortaliteyi azalttığı gösterilen ilk tedavidir” dedi. “Bu harika bir haber ve İngiltere Hükümeti’ni, Oxford Üniversitesi’ni ve Birleşik Krallık’ta bu hayat kurtarıcı bilimsel atılıma katkıda bulunan birçok hastane ve hastayı kutluyorum.”

WHO welcomes preliminary results about dexamethasone use in treating critically ill COVID-19 patients

Bu gelişme ile WHO kılavuzunu güncelleyecek

WHO’nun Corona virüsü hastalarının tedavisi için hazırladığı kılavuzdan doktorlar ve diğer sağlık çalışanları faydalanıyor. Kılavuz, hastalıkla ilgili en yeni veriler ışığında sağlık yetkililerini bilgilendirmeyi de hedefliyor. Böylece WHO, ilk tetkiklerden taburcu edilmeye kadar hastalıkla her safhada en güçlü şekilde mücadele edilmesi için doktorlara yol göstermeyi umuyor.