Ana Sayfa Tıp&Sağlık Covid-19 hayvandan geçerse boyut farklı olabilir

Covid-19 hayvandan geçerse boyut farklı olabilir

Şimdiye kadar insandan hayvana geçişler az da olsa bildirilmişti fakat hayvandan insana geçiş salgının boyutunu farklılaştırabilir!..

Kedigiller den insana geçiş gösterilmedi!
Hayvanlardan Koronavirüs bulaşır mı?

DSÖ’nün yaptığı açıklamada, olayın teyit edilmesi halinde bu olayın “hayvandan insana ilk bulaştırma vakası” olacağını söyledi. Ancak verilerin halen toplandığını ve incelendiğini kaydetti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ilk corona virüsü vakasının Çin’in Wuhan kentindeki bir vahşi hayvan pazarından kaynaklandığı düşünülüyor.

Kesin kaynağı bilinmese de, bilim insanları virüsün kaynağının bir hayvan, muhtemelen yarasa olduğu konusunda hemfikir.

Corona virüsü salgınının başından itibaren hastalığın insanlara hava ve temas yoluyla bulaştığı, hayvanlardan insanlara hastalığın geçmeyeceği ifade ediliyordu.

Hollanda Tarım Bakanı Carola Schouten, kürkü için vizon yetiştirilen bir çiftlikteki vizondan bir çalışana corona virüs bulaşmış olabileceğini açıkladı.

Bakan, Nisan ayında Kuzey Brabant eyaletindeki 4 ayrı vizon çiftliğindeki hayvanlarda virüs saptanması üzerine başlatılan araştırmanın sonuçlarına ilişkin meclise bir mektup gönderdi.

Hükümete ait web sayfasında araştırmanın sonuçları yayınlandı. Konuyla ilgili daha fazla araştırma yapıldığı kaydedildi.

İlk bulguların kesinleşmesi halinde bu, hayvandan insana bulaşan ilk corona virüs vakası olacak.