Ana Sayfa Biyoteknoloji Üretim arttı firmalar sonbahar için grip aşısı stokluyor

Üretim arttı firmalar sonbahar için grip aşısı stokluyor

ABD’de büyük eczane zincirleri Ekim ayında grip sezonu başlamadan önce ilaç firmalarına verecekleri grip aşısı siparişlerinin sayısını arttırmaya çalışıyor.

VOA; Koronavirüsü salgınının önümüzdeki kış aylarında gelmesi olası ikinci dalgasıyla aynı dönemde binlerce grip vakasının da yaşanmasından endişe ediliyor. Bu durumun hastaneler üzerinde büyük yük oluşturabileceği belirtiliyor.

ABD’nin en büyük eczane zincirlerinden CVS, müşteri sayısında beklenen artışı karşılayabilecek yeterli miktarda aşı satın almaya çalıştıklarını bildirdi.

Rakip eczane zinciri Rite Aid ise talepte beklenen artışı karşılamak için normalden yüzde 40 daha fazla doz aşı siparişi verdi. Walmart ve Walgreens süpermarketleri de bu grip sezonunda aşı kullanması gerekecek Amerikalılar’ın sayısının artmasını bekliyor.

İlaç üreticileri de artan talebi karşılamak için çalışıyor. Avustralyalı aşı üreticisi CSL Seqirus, müşterilerin aşı talebinin yüzde 10 arttığını açıkladı. Merkezi İngiltere’de bulunan GlaxoSmithKline ise üretimi ihtiyaç doğrultusunda arttırmaya hazır olduklarını bildirdi.

Amerika’da grip aşısı olmayı planlayanların sayısı arttı”

Reuters/Ipsos’un 13-19 Mayıs tarihleri arasında 4.428 yetişkin arasında yaptığı bir ankete göre Amerikalı yetişkinlerin yüzde 60’ı sonbaharda aşı olmayı planlıyor. Genelde Amerikalılar’ın yalnızca yüzde 50’sinden azı grip aşı oluyor. ABD Hastalık Koruma ve Önleme Merkezleri (CDC) aşıyı 6 aydan büyük herkese öneriyor.

Grip aşısı, Corona virüsünün neden olduğu solunum yolu hastalığına karşı koruma sağlamıyor. Corona virüsüne karşı aşı çalışmaları devam etse de aşının bir yıldan önce piyasaya çıkması olasılığı düşük görünüyor. Kamu sağlığı yetkilileriyse grip aşısının hastanelerin gelecek sonbahar ve kış döneminde hem grip hem de Corona virüsü vakalarıyla aynı anda baş etmek zorunda kalmamaları için önemli olduğunun altını çiziyor.

Uzmanlardan grip ve Corona için “çifte saldırı” uyarısı

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden salgın hastalık uzmanı Dr. William Schaffner, ‘‘Bu sonbahar ve kış aylarında grip ve korona tarafından çifte saldırı altında olacağız. Şimdilik bunlardan yalnızca grip için bir şeyler yapabiliyoruz’’ dedi.

CDC’ye göre ilaç üreticileri geçen yıl 170 milyon doz grip aşısı üretti. Geçen ay sona eren 2019-2020 grip sezonunda grip nedeniyle 740 bin kişi hastaneye kaldırıldı, 62 bin kişi hayatını kaybetti.

6,8 milyar dolarlık piyasa

Sigorta şirketleri genellikle doktor muayenehanesinde ya da anlaşmalı eczanelerde yapılan grip aşılarını karşılarken, bunun dışında grip aşısı piyasada yaklaşık 40 dolara satılıyor. Bu da ABD aşı piyasasının yaklaşık 6,8 milyar dolarlık bir hacmi olduğunu ortaya koyuyor. Hastalık Kontrol Merkezleri CDC, bazı dozları çocuk aşılama programı kapsamına alarak bunlara indirim uyguluyor.

Wall Street şirketi Bernstein’e göre küresel pazarda grip aşısının getirisi, yaklaşık 5 milyar dolar. ABD’de aşı olan Amerikalılar’ın sayısında yüzde 1 puanlık artış, ilaç firmalarına 75 milyon dolar kazanç sağlıyor.

CDC Başkanı Robert Redfield, bu sonbaharda grip ve Corona virüsünün birlikte Amerikalılar için geçen yılki Corona virüsü salgınının maliyetinden daha ağır yük getirebileceğini söylüyor.