Ana Sayfa Tıp&Sağlık Çocuklarda Karaciger Hasarı Giderek Artıyor

Çocuklarda Karaciger Hasarı Giderek Artıyor

ABD’de yapılan yani bir araştırmada,  şiddetli karaciğer iltihabı olan çocuklara aynı anda dört virüsün bulaştığı ve çocuklarda karaciger hasarının giderek artıgı tespit edildi.

2021’in sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamaları gevşetilip okullar yeniden açılırken, çocuklarda ciddi karaciğer hasarı vakalarının gizemli bir şekilde artmasının arkasında yaygın çocukluk virüsleri saldırısı olabilcegi araştırıldı.

ABD’de 46 eyalette 390 vaka  araştırıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 2021 sonbaharından bu yana 46 eyalette 390 vakayı araştırdı. Yirmi iki çocuğa karaciğer nakli gerekirken 13 çocuk da  öldü. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya çapında yaklaşık 1000 vaka var.

ABD’de yapılan araştırmada  vakaların %93’ünde adeno-ilişkili virüs 2 veya daha önce hastalığa neden olduğu bilinmeyen bir virüs olan AAV2 saptadı.

Hastalara aynı anda dört virüsün bulaştığı kanıtlandı

Ancak daha da önemlisi, araştırmacılar AAV2’nin tek başına hareket ediyor gibi görünmediğini ve karaciğer hücrelerine girmek için “yardımcı” virüslere ,diğer enfeksiyonlara, ihtiyaç duyduklarını keşfettiler. Yapılan çalışmda, kan, dışkı ve karaciğer biyopsi örneklerini analiz eden şiddetli hepatitli 16 ABD’li çocuğa odaklandı. Vakaların çoğunda, hastalara aynı anda üç veya dört yaygın virüs bulaştıgı kanıtlandı.

Araştırmayı yürüten Kaliforniya Üniversitesi-San Francisco Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarı direktörü Dr. Charles Chiu, çoklu enfeksiyonların “beklenmedik bir bulgu olduğunu” söyledi.

Yapılan araştırmada vakaların %75’inde, aynı anda en az üç virus, yaklaşık üçte birinde ise dört virüsün bulaştığına dair kanıtlar bulunarak bir dizi virüs tespit edildi. Bunlardan biri, daha önce hastalıklarda potansiyel bir şüpheli olarak tanımlanmış olan adenovirüs tip 41 idi. Bu virüs genellikle mide rahatsızlığına neden olur. Araştırmacılar ayrıca mononükleoza neden olabilen bir herpes virüsü, bir enterovirüs ve Epstein-Barr virüsü buldular. Bulgular, koenfeksiyonların doğrudan şiddetli hepatite neden olduğunu kanıtlamasa da önemli ipuçları veriyor.