Ana Sayfa Hukuk&Etik Cerrahi Robotun Kanser Hastasını Ölümcül Şekilde Yaktığı İddiası

Cerrahi Robotun Kanser Hastasını Ölümcül Şekilde Yaktığı İddiası

Sandra Sultzer’in dul eşi, ameliyat sırasında kendisini yakarak ölümüne neden olduğunu söylediği uzaktan kumanda cihazının üreticisine dava açıyor.

Cerrahi robot üreticisine karşı açılan yeni bir davada, kolon kanseri ameliyatı sırasında bir cerrahi robotun onu yakması sonucu bir kadının öldüğü ve sonunda ölümüne neden olduğu iddia edildi.

Sandra Sultzer , Eylül 2021’de Florida’daki Baptist Health Boca Raton Bölge Hastanesi’nde kolon kanseri ameliyatı geçirdiğinde doktorlar, davada “çok kollu, uzaktan kumandalı, cerrahi bir cihaz” olarak tanımlanan bir “da Vinci robotu” kullandı. 

“Bu aletler forseps, makas, neşter ve diğer cerrahi aletlerden oluşuyor. Bu aletlerin bazıları, canlı vücut dokusunu kesmek ve dağlamak için elektrik enerjisi kullanıyor” diye iddia ediyor davada.

Dul eşi Harvey Sultzer, üreticinin elektrocerrahi cihazlarında kullanılan yalıtımın “elektriğin vücuda sızmasını ve hastalarda iç yanıklara neden olmasını güvenilir bir şekilde önlemek için yetersiz olduğunu” bildiğini belirten davada, onun ölümüne elektrik enerjisinin sebep olduğunu öne sürüyor. .”

Olayla ilgili soruşturma devam ederken davanın devamına karar verildi.