Ana Sayfa Tıp&Sağlık Cenazelerin Yakınında Olmak Hastalık Riski Taşımaz

Cenazelerin Yakınında Olmak Hastalık Riski Taşımaz

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, deprem sonrası cenazeler ile İlgili sağlık risklerinin yönetimi  adı altında bilği paylaşımında bulundu.

Depremde sıhhi alt yapının zarar görmesi, hem içme suyunun kirlenmesine ve kirli atık suya maruz kalmaya hem de gıda ve tıbbi malzemelerin güvenliğinin bozulmasına neden olabilecegini belirtti.

Cenazeler, hepatit ve HIV gibi kanla bulaşan virüsleri ve shigella ve salmonella gibi ishalli hastalıklara neden olan bakterileri içerebilir. Bu virüsler ve bakteriler, yakınından geçen biri için risk oluşturmaz ve önemli çevresel kirlenmeye neden olmaz.

Cenazelerin yakınında bulunmaktan kaynaklanan bir bulaşıcı hastalık riski yoktur. Ancak, kurtarma personeli gibi cenazelerle doğrudan ilgilenmesi gereken kişiler veya cenazeleri tanımlayan veya gömmek için hazırlayan kişiler için bu tür virüslere veya bakterilere maruz kalma riski olabilir.

Cenazelerle doğrudan temas eden çalışanlar aşağıdaki önlemleri almalıdır:

1. Cenazelere temas ederken eldiven ve cerrahi (tıbbi) maske kullanın. Filtreli maskeye gerek yoktur ancak koku maruziyetini azaltmak için iki kat maske kullanılabilir.

2.Yüzünüzü kan, vücut sıvıları ve dışkı sıçramalarına karşı koruyun. Plastik yüz siperi, koruyucu gözlük kullanabilirsiniz. Siperlik/gözlük ve maske yok ise ağzınızı ve burnunuzu bir kumaş parçası bağlayarak kapatın.

3. Ellerinizi ve ayaklarınızı vücut sıvılarıyla doğrudan temastan ve keskin cisimlerin neden olabileceği kesiklerden, delici yaralanmalardan koruyun. Mümkünse delinme/kesilmeye dayanıklı eldiven ve sağlam ayakkabılar tercih edin.

4. Dışkı atıklarına maruziyete bağlı ishal ve diğer hastalıkların bulaşmasını önlemek için el hijyenine dikkat edin. Eldivenlerinizi çıkarır çıkarmaz ellerinizi su ve sabunla veya alkol bazlı bir el temizleyicisiyle yıkayın.

5. Cenazelerle çalışma sırasında oluşan yaraları sabun ve temiz su ile temizleyin, antiseptik uygulayın ve eğer endikasyon varsa tetanoz aşısı uygulayın.

6. Halk sağlığı açısından bulaşıcı hastalıklarının bulaşma riskini azaltmak amacıyla, toplu gömme veya yakma gerekliliği yoktur.

7. Teşhis ve defin bekleyen cenazeler için güvenli yerler bulunmalı, kesinlikle sokak hayvanlarından korunmalıdır.

8. Cenazeler ceset torbaları içinde mutlaka soğutma imkanı bulunan alanlara nakledilmelidir.

9. Çürümüş bedenlerin görüntüsü ve kokusu rahatsız edicidir, ancak halk sağlığı açısından tehlike oluşturmazlar.

 

https://www.ekmud.org.tr/haber/873-deprem-sonrasi-cenazeler-ile-ilgili-saglik-risklerinin-yonetimi