Ana Sayfa Tıp&Sağlık CAR-T Hücre Tedavileri, Daha Önce Tedavi Edilemeyen Kan Kanserlerinin Tedavisini Dönüştürüyor

CAR-T Hücre Tedavileri, Daha Önce Tedavi Edilemeyen Kan Kanserlerinin Tedavisini Dönüştürüyor

Boosting CAR-T cell therapies from under the skin

CAR-T hücre tedavileri, daha önce tedavi edilemeyen kan kanserlerinin tedavisini dönüştürüyor. Altı onaylı CAR-T ürünü 20.000’den fazla kişiye uygulandı ve 500’den fazla klinik deneme sürüyor. Ancak Massachusetts Genel Hastanesi’nde yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre , CAR-T hücre tedavileriyle tedavi edilen lenfoma, miyelom veya B hücreli akut lenfoblastik lösemi hastası 100 hastadan %24’ünde yalnızca kısmi yanıt elde edildi ve %20’sinde hiç yanıt vermiyor ve bunlar CAR-T tedavileriyle tedavi edilen hastalar için tipik başarı oranlarıdır.

Yeni CAR T Tedavisi Lösemili Hastalar için Umut Vaat Ediyor

CAR-T hücreleri, hastanın kendi bağışıklık T hücrelerinden, spesifik kanser hücrelerini arayıp öldürmelerini sağlayan “kimerik antijen reseptörleri” (CAR’ler) adı verilen moleküllerin moleküler repertuarlarına eklenmesiyle oluşturulur. Zahmetli ve masraflı mühendislik ve vücut dışında çoğaltılmasının ardından, aynı hastaya canlı bir tedavi edici madde olarak yeniden uygulanırlar.

Onkoloji araştırmacıları, hayal kırıklığı yaratan tedavi sonuçlarının, hastalara uygulanan CAR-T hücre ürünlerinin kalitesinin düşük olması veya CAR-T hücrelerinin hastalarda yeterince uzun süre kalmaması veya tümörlerinde tükenmesi gibi çeşitli durumların sonucu olabileceğinden şüpheleniyor. Bu eksikliklerin üstesinden gelmeye ve CAR-T hücrelerinin üretimleri sırasında ve hatta hastaların vücutlarındaki kalitesini ve etkinliğini daha da artırmaya yardımcı olabilecek yeni terapötik stratejilere acilen ihtiyaç duyulmaktadır.

Deri altında sahte lenf düğümü oluşturmak

“Daha önce ekibimiz, normalde lenf düğümlerindeki T hücrelerini onlara tümör antijenleri sunarak yeniden programlayan antijen sunan hücreleri (APC’ler) taklit ederek bir kültür kabında immünoterapiler için T hücrelerinin genişlemesini sağlayan biyomateryal yapı iskeleleri tasarlamıştı . Doktora derecesini alan ilk yazarlardan David Zhang, bu temel konseptin vücuttaki CAR-T hücrelerini güçlü bir şekilde uyarmak için de uygulanabileceğini öne sürdü; TES esasen sahte lenf düğümleri olarak işlev görebilir” dedi.

tamamı için kaynağa bknz

Akut Miyeloid Lösemi