Ana Sayfa Biyoteknoloji ‘Biyoteknoloji Vadisi’ Projesi

‘Biyoteknoloji Vadisi’ Projesi

BİYOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş

‘Biyoteknoloji Vadisi’ Projesi İçin İş Birliği Görüşmesi Gerçekleştirildi

Biyoteknoloji İhtisas Organize Sanayisi Bölgesi (BİOSB) ve Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, biyoteknolojinin tüm paydaşlarının birleşeceği ‘Biyoteknoloji Vadisi’ projeleri için Birleşik Krallık’taki NCIMB Biyobanka yetkilileri ile bir araya geldi.

Biyoteknoloji İhtisas Organize Sanayisi Bölgesi (BİOSB) ve Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, iş birliği görüşmesi ile ilgili, “NCIMB yetkilisi Dr. Samantha Law ve ekibiyle görüştük. Yenilikler, biyobankanın yapısı ve çalışmalar hakkında konuştuk. Kuruluşun Biyobanka örneklerinden biri olması, çok yönlü çalışmaları bakımından önem taşıyor” ifadelerini kullandı.
NCIMB yetkilisi Dr. Samantha Law ise Dr. Varlıbaş’la iş birliğinden mutluluk duyacaklarını belirtti.

“AMAÇ, YENİLİKÇİ ÜRÜNLER ÜRETEN BİR BÖLGE OLUŞTURMAK”
’Biyoteknoloji Vadisi’ projesi hakkında ise Dr. Varlıbaş, “Biyoteknoloji Vadisi, Biyoteknoloji İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde kurulacak bir biyoteknoloji üssü. Burada katma değeri yüksek, yenilikçi inovatif ürünlerin üretilmesi aynı zamanda sektörün tüm paydaşlarının birleştirilmesi projelendiriyor. Start-Up’lar, üniversite organizasyonları, test sertifikasyon merkezleri gibi aklınıza gelebilecek tüm bileşenleri barındırmayı amaçlıyor. Amacı uluslararası arenada güçlü Ar-Ge yapısına sahip yenilikçi ürünler üreten ses getiren bir bölge oluşturmak” açıklamasında bulundu.

 

Dr. Ercan Varlıbaş: Aşı ve ilaç geliştirmede dünyanın önemli merkezlerinden biri olacağız

Araştırmacıların Biyoteknoloji Vadisi’nde ve sinerji içerisindeki yapılarda bir araya gelerek teknolojik laboratuvarlarda yer alacağını, yenilikçi çözümler üreteceğini, oluşacak yeni kuluçka merkezlerinde bilim dünyasına yeni adım atanların yetişerek çok önemli noktalara geleceğini aktardı. Dr. Varlıbaş, “Böylece biyoteknoloji ekosistemimiz büyümesini sürdürecek. Aşı ve ilaç geliştirme alanlarında Türkiye, Biyoteknoloji Vadisi’yle gelişecek ekosistemimiz ile dünyanın önemli merkezlerinden biri olacaktır” dedi.  tamamı için içerik başlığına tıklayınız.

“Biyoteknoloji Kapsamındaki Çalışmalar Çok Disiplinli Bir Nitelik Taşıyor”

 

Türkiye’nin teknoloji hamlesinin önemli unsurlarından birinin yüzyılın sektörlerinden biri olan biyoteknolojinin olduğunu söyleyen BİOSB ve BİYOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, “Biyoteknoloji kapsamındaki çalışmalar çok disiplinli bir nitelik taşıyor. Bu konudaki potansiyeli artırmak ve geliştirmek için BİOSB ve BİYOSAD’ın kurulmasına öncülük ettik. Başkanı olduğum Biyoteknoloji İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerimize hızla başladık. Alanında etkin biyoteknoloji şirketlerinin aynı çatıda yer alacağı BİOSB, Türkiye ekonomisinin can damarlarından biri olacak. Türkiye’nin biyoteknolojide dünyanın çekim merkezlerinden biri olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemiz, biyoteknolojide dünyanın çekim merkezleri arasında yer alacak” diye konuştu.

“TEKNOLOJİ GRUPLARIMIZLA ÜLKEMİZİN GELİŞİMİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Türkiye’nin savunma sanayisi teknolojisindeki atılımının dünya çapında ses getirdiğine dikkat çeken Altınay Teknoloji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay da “Hava, kara ve deniz platformlarında Türk mühendislerinin geliştirdiği yazılıma sahip ağırlığı yerli aksamla üretilen araçlar yalnızca Türkiye’nin savunma sanayinde değil, bölge ülkelerinin savunmasında da kullanılıyor. Şirketimiz de ağırlığı savunma sanayine yönelik pek çok cihaz geliştiriyor. Ülkemizi çok seviyoruz, teknoloji gruplarımızla ülkemizin gelişimi için çalışıyoruz. Türkiye’nin çağın öncü teknoloji ülkeleri arasında yer alacağı umut ve inancımızla üretim potansiyelimizi çok daha ileri noktalara taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

“TÜRK GİRİŞİMCİLERİNİN ÖNÜNÜN AÇILMASI ÖNEMLİ”

Türkiye ekonomisinin dünyanın sayılı ekonomilerinden biri olduğunu ifade eden MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ise “Türk girişimcilerinin kararlı ve istikrarlı çalışmalarının önünün açılması önemli. Savunma sanayi, ileri teknolojilerdeki gelişmeleri sağlayan Türk sanayicilerinin karşılıklı iş birliğinin bu sektörlerdeki ilerlemenin anahtarı olacak. Ayrıca hükûmet de bu girişimcilere destek sağlıyor ve sağlamaya devam edecek. Ticaret bakanımızın önceki MÜSIAD başkanlarımızdan biri olması bunun ispatlarından biri” diye konuştu.