Ana Sayfa Tıp&Sağlık Agresif Prostat Kanserinde Umut Vadeden Çalışma

Agresif Prostat Kanserinde Umut Vadeden Çalışma

Araştırmacılar, tipik tedavilere iyi yanıt vermeyen agresif bir prostat kanseri biçimini tetikleyen moleküler mekanizmayı ortaya çıkararak, onu tedavi edebilen ve şu anda klinik deneylerden geçen bir ilacı da belirlediler.

Adenokarsinom veya glandüler prostat kanseri, prostat kanserinin en yaygın türüdür. İlerlemiş prostat kanseri için birinci basamak tedavilerden biri, androjenin vücuttaki etkilerini bloke etmek için hormon tedavisidir ve bu da prostat kanseri hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabilir. Bazı erkekler için tedavi, kanserin nöroendokrin prostat kanseri (NEPC) adı verilen daha agresif bir forma dönüşmesine neden olabilir.

Michigan Üniversitesi’nden Michigan Tıbbı araştırmacıları, prostat kanserinde hücre büyümesinin önemli bir itici gücünü belirleyen daha önceki çalışmalarını genişleterek, NEPC’nin gelişmesine neden olan yolu keşfettiler. En önemlisi de onu tedavi etmenin bir yolunu buldular.

Araştırmacılar LSD1’in NEPC’ye de dahil olup olmadığını görmek istediler.

Metastatik prostat kanseri olan hastalardan alınan dokuların incelenmesi, LSD1’in NEPC tümörlerinde, adenokarsinom tümörlerinden daha fazla eksprese edildiğini gösterdi.

LSD1’in önemini belirlemek için, araştırmacılar LSD1’i NEPC’nin hücre modellerinden çıkardılar ve hücrelerin daha az büyüdüğünü buldular, bu da LSD1’in bu agresif hücrelerin hayatta kalması için gerekli olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar daha sonra LSD1’in diğer proteinlerle etkileşimini bloke etmenin onun hareketlerini engelleyip engellemediğini test ettiler.

Araştırmanın baş yazarı Anbarasu Kumaraswamy, “Nihayetinde, protein-protein etkileşimlerini bloke eden bir ilaç sınıfının – allosterik inhibitörlerin – LSD1’i durdurmada ve kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmada çok daha etkili olduğunu bulduk” dedi.

Çalışmada,  LSD1’in nasıl çalıştığını anlamak için araştırmacılr, NEPC’de LSD1 tarafından kontrol edilen anahtar genleri ve moleküler yolları belirlemeye yönlendiler.  LSD1’in, tümör baskılayıcı bir protein olan p53’ü yapmak için talimatlar sağlayan TP53 genini kapattığını keşfettiler.

Kanser hücresi modellerinde LSD1 inhibe edildiyse, p53 yeniden aktive edildi ve tümör büyümesi baskılandı.

Sonraki adım, LSD1 inhibitörünün etkinliğini test etmek

Araştırmacılar, kemiklerde ve bağ dokusunda başlayan bir kanser olan sarkom tedavisi için şu anda faz 1 klinik deneylerinden geçen bir ilaç olan seclidemstat’ın etkinliğini test etmek için fare modellerini kullandılar.

Her durumda, ilaç NEPC tümör büyümesini bloke etti ve birkaç tümörde tam bir gerileme oldu.

Araştırmacılar, bulgularının NEPC ve diğer kanser hastaları için potansiyel bir tedavi önerdiğini söylüyor.

Araştırmacılar, bulunan ilacın klinik test aşamasında olduğunu, yakın vadede agresif prostat kanserlerinde LSD1’i hedefleyen klinik deneyleri geliştirebilecekleri konusunda umutlu olduklarını  belirttiler.