Ana Sayfa GETAT Meyan Kökünün Pankreas Kanseriyle Savaştığı Bulundu

Meyan Kökünün Pankreas Kanseriyle Savaştığı Bulundu

Meyan kökünün kök formu, geleneksel Çin tıbbında uzun süredir çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Hong Kong Baptist Üniversitesi’nin (HKBU) yaptığı bir çalışmada, meyan kökünden elde edilen bir bileşiğin pankreas tümörünün büyümesiyle mücadelede oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, bilgisayar modellemesini kullanarak, isoliquiritigenin (ISL) adlı bir flavonoid’in, Hong Kong’da kanser ölümlerinin dördüncü önde gelen nedeni olan pankreas kanseriyle mücadelede iyi bir şansa sahip olabileceğini belirlediler.

HKBU araştırmacıları, ISL’lerin etkinliğini test etmek için laboratuvar testlerinde insan pankreas kanseri hücrelerine iki farklı miktarda madde uyguladı. 12.5 mikrometre (uM) konsantrasyonda ISL alan hücrelerin, tedavi edilmeyen hücrelerin sadece yarısı oranında öldüğünü, 25 uM flavonoid alanların ise tedavi edilmeyen kontrol grubuna göre yüzde 80 oranında öldüğünü buldular.

Fare modellerine geçen araştırmacılar,  yine etkileyici sonuçlar gördüler. 21 gün boyunca 30 mg/kg ISL verilen farelerde ortalama 500 milimetre büyüklüğünde pankreas tümörleri bulunurken, 60 mg/kg verilen farelerde ortalama 300 milimetrelik tümörler görüldü.

Kontrol grubundaki tümörler ise 21 günlük deneme sonunda 1000 milimetre boyutlarında ölçüldü. Güçlü kombo Meyan kökü ekstresi ile tedavi, mevcut bakım standardı ile tedavi kadar etkiliydi: gemsitabin (GEM) olarak bilinen kemoterapötik bir ilaç. Ancak GEM vücut için son derece toksik olabilir ve pankreas kanseri hücreleri onun etkilerine karşı dirençli büyüyebilir, bu nedenle doğal bir alternatif hastalıkla mücadelede önemli bir araç sağlayabilir.

Farelerde ISL GEM ile birleştirildiğinde, araştırmacılar bunun kemoterapi ilacının etkinliğini yüzde 18 oranında artırdığını gördüler.

HKBU ekibi, geç evre kanser hücrelerinde otofaji olarak bilinen bir süreci engellediği için ISL’nin verimli olduğuna inanıyor. Otofaji, hücrelerin geri dönüştürüldüğü ve böylece duvarlarında bulunan hasarlı veya gereksiz bileşenleri temizlediği bir süreçtir. Erken evre kanserde otofaji, kanser hücrelerinin metastaz yapmasını önlemeye yardımcı olur.

Ancak hastalığın sonraki aşamalarında, otofaji aslında hareketliliğini artırarak kanserin yayılmasına yardımcı olabilir, bu nedenle süreci engellemek, onu kontrol etmenin bir yolu olabilir.

Araştırma, İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen Avrupa Kanser Araştırmaları Derneği 2023 Yıllık Kongresinde sunuldu.