Ana Sayfa Manşet Bilim İnsanları Tümör Büyümesini Kendi Yolunda Durduran Yeni Kanser Tedavisi Geliştiriyor

Bilim İnsanları Tümör Büyümesini Kendi Yolunda Durduran Yeni Kanser Tedavisi Geliştiriyor

Purdue Üniversitesi’nden araştırmacılar, kanser hücrelerini, hücre bölünmesini doğal olarak engelleyen bir RNA parçasını absorbe edecek şekilde aldatan yeni bir kanser tedavisi geliştirdiler.

21 günlük bir süre boyunca bu tedaviye tabi tutulan tümörlerin boyutunun değişmeden kaldığını, tedavi edilmeyen tümörlerin ise üç kat büyüdüğünü ortaya koyuyor.

Kanser insan vücudunun hemen hemen her yerinde başlayabilir. Kontrolsüz bir şekilde bölünen ve ölmek veya bölünmeyi durdurmak için verilen sinyalleri görmezden gelebilen ve hatta bağışıklık sisteminden kaçabilen hücrelerle karakterize edilir.

Purdue Üniversitesi’nde biyolojik bilimler alanındaki bilim insanları, fare modellerinde test edilen terapi, hücre bölünmesini yavaşlatan veya durduran “bir arabanın frenleri gibi” davranan bir molekül olan microRNA-34a’nın özel olarak değiştirilmiş bir versiyonuyla kanser hücrelerini hedef alan bir dağıtım sistemini birleştirdiğini kaydettiler.

Hedeflenen microRNA-34a, tümör büyümesini yavaşlatmanın veya tersine çevirmenin yanı sıra, kanseri ve diğer kanser tedavilerine direnci tetiklediği bilinen en az üç genin (MET, CD44 ve AXL) aktivitesini en az 120 saat boyunca güçlü bir şekilde bastırdı.

Sonuçlar, kanseri yok etmek için mikroRNA’yı hedef alan 15 yılı aşkın çalışmanın en yeni yinelemesi olan patent bekleyen tedavinin, ilaca direnç geliştiren kanserlere karşı kullanıldığında tek başına ve mevcut ilaçlarla kombinasyon halinde etkili olabileceğini gösteriyor.

Bu yaklaşımın mevcut tedavi standardından daha iyi olduğu ve bundan yararlanacak hastaların bulunduğu kaydedildi.

Sağlıklı hücrelerde microRNA-34a bol miktarda bulunur ancak birçok kanser hücresinde varlığı önemli ölçüde azalır.

Doğal olarak oluşan RNA hızla parçalanıyor, bu nedenle tedavinin dayanıklılığını artırmak için ekip, iplik uzunluğu boyunca birkaç küçük atom kümesi ekleyerek mikroRNA-34a’yı stabilize etti.

Ekip, modifikasyonlarını, biyoteknoloji şirketi Alnylam’daki araştırmacıların benzer kısa müdahaleci RNA’lar üzerinde kullandığı, FDA onaylı bir kimyasal yapıya göre modelledi.

Fare modelleri üzerinde yapılan deneyler, değiştirilmiş microRNA-34a’nın tanıtıldıktan sonra en az 120 saat dayandığını gösteriyor.

Bir bonus olarak, tamamen değiştirilmiş microRNA-34a, normalde vücuda verilen çift sarmallı RNA’ya saldıran bağışıklık sistemi tarafından görünmez.

Ekip, değiştirilmiş microRNA-34a’nın kanser hücrelerine ulaşmasını sağlamak için çift sarmalı bir vitamin folat molekülüne bağladı.

Vücudumuzdaki tüm hücrelerin yüzeyleri, folata bağlanan ve vitamini hücrenin içine çeken reseptörlere sahiptir, ancak meme, akciğer, yumurtalık ve serviks gibi birçok kanser türünde hücrelerin yüzeyinde sağlıklı hücrelere göre çok daha fazla folat reseptörü bulunur.

Minik mikroRNA-34a ve folat bileşiği, tümörlerin yoğun dokusuna nüfuz eder ve hücre yüzeyindeki folat reseptörüne bağlanır.

Daha sonra vezikül adı verilen küçük bir hücre zarı torbasının içine çekilir. Hücrenin içine girdikten sonra microRNA-34a’nın bir kısmı vezikülden kaçmayı başarır ve hücre bölünmesini yavaşlatır.

Terapinin hedeflenen özgüllüğü, etkili olması için uygulanması gereken bileşiğin miktarını azaltır, bu da potansiyel toksisiteyi, yan etkileri ve maliyeti azaltır.

Ekip ayrıca aşırı folat reseptörü üretmeyen prostat kanseri hücreleri için farklı bir hücre yüzeyi reseptörünü hedef alan ayrı bir versiyon da hazırlayabilir. Ekip, en son yinelemenin değerine güveniyor ve klinik deneylere hazırlanacak.