Ana Sayfa Tıp&Sağlık Beynin Kan Akışını Okuyan Yama Piyasaya Sürülüyor

Beynin Kan Akışını Okuyan Yama Piyasaya Sürülüyor

Hastanede yatan hastaların beyinlerindeki kan akışını izleyerek hayat kurtaran giyilebilir ultrason yaması piyasaya sürülüyor. Bir posta pulu büyüklüğünde olan cihaz, geleneksel yöntemlerin aksine sürekli çalışır.

Transcranial volumetric imaging using a conformal ultrasound patch

California San Diego Üniversitesi’ndeki mühendisler, beyindeki kan akışının sürekli, invaziv olmayan bir şekilde izlenmesini sağlayabilen giyilebilir bir ultrason yaması geliştirdi. Yumuşak ve esnek yama, giyilebilir teknolojide bir ilk olarak serebral kan akışına ilişkin üç boyutlu veri sağlamak için şakağa rahatça takılabilmektedir.

Şu anda, felç geçiren hastaların beyin kan akışını kontrol etmek için bir teknisyen, kişinin başının yan tarafına bir ultrason probu tutuyor. California San Diego Üniversitesi’nden bilim adamlarına göre bu yaklaşımın iki dezavantajı var.

Öncelikle bu şekilde elde edilen okumaların doğruluğu her teknisyenin becerisine göre değişir. İkincisi, okumalar genellikle gün boyunca belirli aralıklarla alınır. Bu, zamanlar arasında da kan akışında meydana gelen herhangi bir değişikliğin tespit edilmediği anlamına gelir.  UC San Diego yamasının devreye gireceği yer de işte burası.

Esnek, silikon gövdeli cihaz, hastanede kaldıkları süre boyunca hastanın şakaklarından birine bağlı kalıyor. Bu süre zarfında beyindeki kan akışını sürekli olarak izler ve kaydeder.

Yama, bakır elektrot katmanları ve piezoelektrik dönüştürücüler de dahil olmak üzere çok sayıda gerilebilir elektronik katmanını içeriyor. Bir elektrik akımıyla uyarıldığında dönüştürücüler, beyne giden ve ana arterler tarafından geri yansıtılan 2 megahertz ultrason dalgaları üretir.

Wearable Ultrasound Patch Enables Continuous, Non-Invasive Monitoring of Cerebral Blood Flow

Ultra hızlı bir ultrason görüntüleme sistemi kullanan kablolu bir bilgisayar, ultrason yankılarını analiz ederek atardamarların gerçek zamanlı 3 boyutlu dijital modelini oluşturarak mevcut hacimlerini, açılarını ve konumlarını gösterir.

36 sağlıklı gönüllü üzerinde gerçekleştirilen laboratuvar testlerinde teknoloji, tepe sistolik, ortalama akış ve son diyastolik kan akış hızlarını geleneksel el tipi ultrason probu kadar doğru bir şekilde ölçebildi.

Yamanın bağımsız kablosuz versiyonuyla birlikte nörolojik rahatsızlıkları olan gerçek hastalar üzerinde klinik denemeler ve ticarileştirme planlanıyor ve  ticarileştiriliyor.

Hareket Halindeyken Ölçüm Yapan Giyilebilir Ultrason Tasarlandı