Ana Sayfa Tıp&Sağlık BBC’den Türkiye’ye övgü

BBC’den Türkiye’ye övgü

BBC muhabiri Orla Guerin‘in kaleme aldığı “Türkiye, Covid-19’da kontrolü nasıl ele geçirdi” başlıklı yazıda, virüsün Türkiye’ye geç geldiği ancak kısa sürede ülkenin her köşesine yayıldığı ve bir ay içinde 81 ilin tamamının etkilendiği belirtildi.

“Dünyanın en hızlı büyüyen salgınlarından biriydi. Çin veya İngiltere’den daha kötüydü. Ölü sayısının artacağı ve Türkiye’nin o zaman en çok etkilenen ülke olan İtalya’ya dönüşeceğinden korkuluyordu.” denilen yazıda, 3 ay geçmesine hatta tam bir karantina uygulanmamasına rağmen bunun gerçekleşmediği vurgulandı.

Kent Üniversitesi Viroloji Öğretim Üyesi Dr Jeremy Rossman’a göre, Türkiye “çok daha büyük bir felaketi önledi”.

BBC, “Türkiye, test, izleme, izolasyon ve hareket kısıtlamalarına oldukça hızlı yanıt veren birkaç ülke kategorisine uyuyor.” Dedi. “Viral yayılımı azaltmada oldukça etkili olan oldukça küçük bir ülke .”

Filyasyon başarısı için Fatih İlçe sağlık Müdürlüğü ekiğlerinin çalışması aktarıldı.

Sancaktepe Şehit Prof.Dr.İlhan Varank Eğitim ve Araştirma Hastanesi Başhekimi Dr.Nurettin Yiyit hidroksiklorokinin erken kullanılmasının anahtar olduğunu söylüyor. “Diğer ülkeler bu ilacı çok geç kullanıyor,” diyor, “özellikle Amerika Birleşik Devletleri. Biz sadece başlangıçta kullanıyoruz. Bu ilaç hakkında hiç tereddütümüz yok. Etkili olduğuna inanıyoruz çünkü sonuçları elde ediyoruz.”

Ülke bir başarı öyküsü olarak görülmeye devam ederken, hala çok dikkatli olun çünkü hikaye henüz bitmedi

Coronavirus: How Turkey took control of Covid-19 emergency