Ana Sayfa Manşet “Bazı ülkeler tehlikenin boyutunu kavrayamadı”

“Bazı ülkeler tehlikenin boyutunu kavrayamadı”

Liderlere seslenen Tedros Adhanom Ghebreyesus “Bu mazeretler üretecek bir zaman değil”

Dünya çapında enfekte olan insan sayısı 100 bine yaklaşırken Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, bazı ülkelerin Kovid-19 koronavirüsünün yarattığı tehdidi yeterince ciddiye almadığı yönünde uyarılarda bulundu.

Vincent Wood / independent

Virüsün neden olduğu 98 binden fazla enfeksiyonun ve 3 bin 300 ölümün çoğunluğu salgının ilk defa Aralık ayında görüldüğü Çin’de gerçekleşirken, dünyanın geri kalanı son 24 saat içinde Pekin’den 17 kat daha fazla yeni vaka bildirdi.

Şimdi BM’nin sağlık kuruluşu dünyanın dört bir yanındaki yasa koyucuları “virüsü geri itmeye” yardım etmeye çağırıyor. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus örgütün bazı durumlarda “siyasi bağlılık düzeyinin ve bu taahhüdü gösteren eylemlerin, hepimizin karşı karşıya olduğu tehlikenin ciddiyetine uymadığı” konusunda endişeli olduğunu aktardı.

Cenevre’de konuşan Ghebreyesus, şu ifadeleri kullandı:

Bu bir tatbikat değil. Pes etme zamanı değil. Bu mazeret üretme zamanı değil. Bu tüm şartları zorlamanın zamanı. (…) Ülkeler onlarca yıldır bu tip senaryolara hazırlanıyor. Şimdi bu planlara göre hareket etme zamanı.

Ghebreyesus bu açıklamaları, Donald Trump’ın Fox News’a yaptığı açıklamaların virüsün yarattığı tehdidi küçük gösterme çabası olarak görülerek sert bir şekilde eleştirilmesinin ardından yaptı. Virüsün yüzde 2-3 civarında belirtilen ölüm oranının “hatalı rakamlar” olduğunu “hissettiğini” söyleyen ABD Başkanı, hastalığı yanlış bir şekilde grip olarak nitelendirmişti.

tamamı için kaynağa bknz

 

not 07 mart , Şu ana kadar tüm dünyada saptanan toplam 100 779 olgudan 55 630 kişinin iyileştiği3454 kişinin ise yaşamını yitirdiği bildirilmiştir.