Ana Sayfa Eczacılık Bakanlık internetten aldığı ürünü test ettirdi, sonuçlar korkunç!

Bakanlık internetten aldığı ürünü test ettirdi, sonuçlar korkunç!

2007 yılında yasaklanan Çin malı zayıflama hapı Lida ölüm saçmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Balıkesir’deki soruşturma kapsamında ilacı satan internet sitesinden sipariş verdi. Sağlık Bakanlığı gelen ürünü laboratuvarda test ettirdi, sonuçlar korkunç! Hapların içinden tekstil ve oyuncak endüstrisinde kullanılan kanserojen fenolftalein çıktı

https://www.sabah.com.tr/saglik/2018/06/12/bilimsel-olarak-kanitlandio-ilac-yuksek-dozda-kanserojen-iceriyor

Türkiye’de 2007 yılında yasaklanan Çin malı zayıflama hapı Lida ölüm saçmaya devam ediyor. Balıkesir’de zayıflama ilacı nedeniyle hayatını kaybeden Nilüfer Gülmez’in ölümüyle ilgili yapılan araştırmada söz konusu ilacın internetten alındığı ortaya çıktı. Bakanlık ‘Li Da Daidaihua Weight Loss Capsules’ adlı ilacı incelemeye gönderdi.

https://www.cnnturk.com/turkiye/o-ilac-11-yil-once-yasaklanmisti-ama-olumler-devam-ediyor

ACİL KODUYLA UYARI

Vatan Gazetesi’nden Mehmet Ali Demir’in haberine göre; Kurumun analize gönderdiği numune üzerinde yapılan incelemeler skandal bir gerçeği ortaya çıkarttı. Ürünün içinde başta ilaç sanayinde laktasif ilaç etken maddesi olmak üzere tekstil ve oyuncak sanayinde de kullanılan asit baz ayracı olan “Fenolftalein” isimli kimyasala rastlandı. Bunun üzerine İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ürün için toplatma kararı aldı. 17 Mayıs’ta alınan karar tüm illerdeki sağlık müdürlüklerine bildirildi. Ürünün özellikle 1 Mayıs 2017 üretim tarihli serisinin aktarlar, baharatçı ve destek ürün satan yerlerden acil olarak toplanılarak imha edilmesi talimatı verildi.