Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bakan Koca, Hatay’da Sahra Hastanesinde

Bakan Koca, Hatay’da Sahra Hastanesinde

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 10 ili etkileyen ve “asrın felaketi” olarak nitelendirilen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesine kurulan sahra hastanesinde inceleme yaptı. Bakan Koca, sonrasında Afet Koordinasyon Merkezinde son durumu değerlendirdi.

Sağlık çalışanları ve yaralı yakınlarıyla görüşen Bakan Koca, yetkililerden son durum hakkında bilgi aldı. Koca, burada yaptığı açıklamada, bugün depremin beşinci günü olduğunu anımsatarak, Türkiye’nin büyük bir felaket yaşadığını söyledi.

Depremin ilk anından itibaren Hatay’daki hastanenin kullanılamaz durumda olduğunu öğrendikten sonra hızla bu bölgeye gelmeye çalıştığını belirten Koca, ilk dönem bölgede hastanenin kullanılamaz hale gelmiş olması nedeniyle ciddi bir sorun yaşadıklarını kaydetti.

“Olağanüstü bir gayret gösterme çabası içerisindeyiz”

Bakan Koca, sahra hastanelerini devreye soktuklarını belirterek şöyle devam etti:

“Hava şartlarının hem ambulans hem uçak için uygun olmamasının getirdiği zorlukları yaşadık. O nedenle 610’a yakın ambulans ilave ederek, Adana Şehir Hastanesi’nden bir koridor oluşturduk. Buradan hastalarımıza ilk müdahaleyi yaptıktan sonra hızla Adana Şehir Hastanesi’ne göndermiş olduk. Şu an sevk ettiğimiz hasta sayısı 4 bin 100’ü geçmiş durumda. İskenderun eski SSK yerleşkesinde olan eski binamız yıkıldı. Oradaki hastalarımızı da ağırlıklı Mersin Şehir Hastanesi’ne, kara ve son dönem deniz yolu üzerinden sevk ettik. Sevk ettiğimiz hasta sayısı 6 bin 200’ü buldu.”

Ülkenin her köşesinden sağlık çalışanlarının bölgeye geldiğini ifade eden Koca, “Olağanüstü bir gayret gösterme çabası içerisindeyiz. Şu an burada bulunan sağlık çalışanı sayısı 7 bini buldu” diye konuştu.

“2 gün kadar sonra bir ilave sahra hastanesi devreye girmiş olacak”

Bir taraftan sahra hastanelerini kurmaya başladıklarını bildiren Koca, şunları söyledi:

“Kurduğumuz bu sahra hastanesinde ameliyat yapılabiliyor olacak. Hem yoğun bakımları olan hem tomografisi olan bir hastaneden bahsediyorum. 2 gün kadar sonra bir ilave sahra hastanesi devreye girmiş olacak. Bir üçüncü ameliyathanesi olan hastaneyi de devreye sokuyoruz. Ama 12 sahra hastanesi birimi burada faaliyet göstermiş durumda. Buradaki hasta yoğunluğunun giderek azaldığını görüyoruz. Üniversite hastanemiz kullanılabilir olduğu için 2 günden bu yana daha yoğun kullanmaya başladık. Bakanlık olarak bütün birim ve ekiplerimizle destek vererek, bundan sonraki süreçte merkez hastane olarak hastaneyi kullanıma geçirmiş oluyoruz. Üçüncü basamak dediğimiz riskli hastayı da tedavi edebileceğimiz merkezimiz ağırlıklı bundan sonraki süreçte üniversite hastanesi olacak.”

Koca, deprem bölgelerinde kaç sahra hastanesi bulunduğu sorusuna, “Toplam 77 sahra hastanesi birimi söz konusu. Her geçen gün bunların sayılarını da artırıyoruz. Özellikle konteyner kentlerin, büyük yerleşkelerin olduğu yerlerde, çadır kentler dahil olmak üzere oralarda da bunların sayılarını daha da artırmak istiyoruz. Aynı zamanda ilaç sorununu da yine bu hastaneler üzerinden çözmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde özellikle ilaçla ilgili daha sonuç alabileceğimiz bir yaklaşımımız olacak” yanıtını verdi.

Sağlık Bakanı Koca, Hatay’daki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde açıklama yaptı

Bölgedeki sağlık hizmetlerinin yürütüldüğü alanlarla ilgili detaylı bilgileri dün verdiğini ve yaralıların her bölgede ilk müdahalelerinin nerede yapıldığı ve ihtiyacına göre nerelere sevk edildiğiyle ilgili detayları aktardığını hatırlatan Koca, şöyle devam etti:

“Sağlık hizmetlerinin, afet bölgesinde kesintisiz sağlanması için tüm sağlık camiamız canla başla çalışmaktadır. Arama kurtarma ekiplerimiz, kesintisiz çalışmalarını devam ettirmektedir. Bölgede sağlık hizmetlerinin verilmesi için hastanelerimiz faal durumdadır. Sahra hastanelerimiz hizmet vermeye devam etmektedir. Müdahale çadırlarımız, ilk temasın ardından hastalarımızı en uygun sağlık tesisine ambulanslarla sevk etmektedir. Bölgede hastane hizmetlerinin yanı sıra birinci basamak sağlık hizmetleri de yerinde verilmeye başlandı. Özellikle köylerimize yaralıların durumlarını kontrol ve müdahale etmek ve kronik hastalarımızın sağlık hizmetlerini aksatmamak için 112 ekipleri ve ambulanslarla doktor ve ilaç sevk edilmeye başlandı. Kronik hastalarımızdan bölgeden sevki gerekenler için planlamalar yapılarak sevkleri gerçekleştirilmeye devam ediliyor.”

Bakan Koca, sağlık sisteminin tüm afet bölgesinde çalışır durumda olduğunu belirtti.

Kimlik tespit çalışmaları devam eden yaralıların bulunduğunu aktaran Koca, ulaşılan her bilgiyi en hızlı şekilde tüm birimlerle paylaşmaya devam ettiklerini anlattı.

Bölgede sağlık hizmetlerinin durumuna ilişkin bilgileri paylaşan Koca, “Enkaz altından kurtarılan vatandaşlarımızın acil müdahalesinden sonra hava, kara ambulansları ve deniz araçlarıyla toplamda 20 bin hastamızın tedavilerinin devam ettirilmesi amacıyla bölge dışı illere transferi sağlandı” dedi.

“Mobil veya gezici eczane açarak hizmet vermesine izin vereceğiz”

Bakan Koca, önemli bir bilgiyi de paylaşmak istediğini belirterek şöyle konuştu:

“Afet bölgesinde AFAD tarafından kurulan çadır kentlerimizde sahra hastaneleri ve ünitelerinde sağlık hizmetleri sunuluyor. Sağlık hizmeti alan vatandaşlarımızın ilaçları yine bu merkezlerde verilecektir. Depremden etkilenen illerimizde yeni düzenleme ile geçici ve mobil eczaneler açılmaya devam edecek. Bölgede hasar gören ve bina güvenliği nedeniyle açılamayan çok sayıda eczanemiz var. Vatandaşımızın sağlık hizmetine erişimi önünde hiçbir engel kalmasını istemiyoruz. Başta bölge eczacıları olmak üzere isteyen eczacılarımızın deprem bölgesine mobil veya gezici eczane açarak hizmet vermesine izin vereceğiz.”

AFAD koordinasyonunda 7 noktada çadır kentler kurulduğunu bildiren Koca, “Toplamda 9 bin 102 çadırın dağıtım ve kurulumu yapıldı. 10 ilçede 73 lokasyonda sıcak yemek dağıtımı yapılıyor. Şimdiye kadar 404 bin 780 kişilik yemek dağıtıldı. Bu noktalara 21 yer daha ilave edilecek” ifadesini kullandı.