Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bağırsak Sağlığının Resmini Çeken Yutulabilir Kapsül Geliştirildi

Bağırsak Sağlığının Resmini Çeken Yutulabilir Kapsül Geliştirildi

Sindirim sistemimizde neler olup bittiğini görmek için doktorlar genellikle o kişiden alınan dışkı örneklerini inceler. Ancak yeni geliştirilen yutulabilir kapsülün, bir bireyin bağırsak sağlığının çok daha doğru bir resmini çektigi iddia edildi.

CapScan adı veilen cihaz, University of California, Davis, Stanford University ve San Francisco merkezli startup Envivo Bio  Inc.’deki bilim insanları tarafından geliştirildi.

Kapsülün mucidi Envivo Bio’dan Dari Shalon, “Dışkıda bağırsak metabolitlerini ölçmek, bir fili kuyruğunu incelemek gibidir. Çoğu metabolit, bağırsaklarda daha yukarılarda yapılır ve dışkıya bile dönüşmez.  İşte CapScan’in devreye girdiği yer burasıdır. Cihaz, çökmüş bir sıvı toplama kesesi içeren bir polimer kabuktan oluşur. Kapsül yutulduğunda ve ince bağırsağa ulaştığında, cihaz üzerindeki pH’a duyarlı bir kaplama çözülerek entegre bir tek yönlü valf açığa çıkar. Bu valf, sindirim sıvısının kapsülün mesanesine çekilmesine ve süreç içinde genişlemesine izin verir”

Dari Shalon “Mesane dolduğunda, valf, sindirim sisteminde daha aşağılardaki diğer sıvıları toplamasını engeller. Tek kullanımlık kapsül daha sonra dışkıyla birlikte geçirildiğinde alınır ve içeriği analiz edilir. Ve daha da önemlisi, farklı asitlik seviyelerinde çözünmesini sağlamak için kaplamanın pH duyarlılığını ayarlayarak, ince bağırsakta sıvıların nerede toplandığını belirlemek mümkündür. 15 sağlıklı gönüllü üzerinde gerçekleştirilen laboratuvar testlerinde, CapScan analizi, ince bağırsak ve dışkı örnekleri arasında, gıdalardan bakteri, virüs, konakçı proteinler ve metabolitler söz konusu olduğunda önemli farklılıklar ortaya koydu. İkincisinin 2.000’den fazlası tanımlandı ve konsantrasyonlarının her kişinin diyetine göre değiştiği bulundu.”

UC Davis’ten Prof. Oliver Fiehn, “Bu kapsül ve raporlar türünün ilk örneği. İnsan bağırsağı mikrobiyotası üzerine yapılan diğer tüm araştırmalar, kolon metabolizmasının bir vekili olarak dışkıya odaklandı. Ancak, elbette, gerçek şu ki, insan sindiriminin %90’ı kolonda değil, üst bağırsakta gerçekleşir.”