Ana Sayfa Tıp&Sağlık Baba Olanların Kalp Sağlığı, Baba Olmayanlara Göre Daha Kötü

Baba Olanların Kalp Sağlığı, Baba Olmayanlara Göre Daha Kötü

ABD’de yapılan bir araştırmada, baba olan kişilerin ilerleyen dönemlerinde kalp sağlığının, baba olmayanlara göre daha kötü olduğu bulundu.

Erkeklerin baba olma yaşına ve katılımcıların etnik kökenlerine göre farklılıklar olsa da, ebeveynliğin getirdiği stres ve sorumlulukların sağlıklı kalp alışkanlıklarını sürdürmeyi zorlaştırdığı görüldü.

Northwestern Üniversitesi’nden dahiliye uzmanı ve çocuk doktoru John James Parker ve meslektaşları, 18 yıl boyunca izlenen, yaşları 45-84 arasında olan 2 bin 814 erkekten toplanan verileri inceledi.

Araştırmada, kalp sağlığı, diyet, egzersiz ve sigara içme alışkanlıklarına ilişkin kişisel raporlamanın yanı sıra vücut kitle indeksi, kan basıncı, kolesterol ve kan şekeri düzeylerine ilişkin kaydedilen ölçümlerin bir kombinasyonu aracılığıyla değerlendirildi.

Babaların kalp sağlığı, hiç ebeveyn olmamış kişilere kıyasla genel olarak daha kötü olduğu belirtilen araştırmada, 25 yaşında veya daha genç yaşta baba olan erkeklerde ise durumun daha kötü ve bu grupta da ölüm oranlarının daha yüksek olduğu kaydedildi.

Araştırmanın arkasındaki ekibe göre bu istatistiklerde bir dizi faktör etkili olabilir. Örneğin, genç babalar mali açıdan daha az istikrarlı olabilir ve işten izin alma konusunda esnekliğe sahip olma olasılıkları daha düşük olabilir.

Dr. John James Parker, “Çoğu zaman annelerin ve çocukların sağlığına odaklanıyoruz ve babaları bile düşünmüyoruz, ancak onların sağlıklarının aileleri üzerinde büyük etkisi var. Ailelerin sağlığını iyileştirmek için anneler, babalar, diğer bakıcılar ve çocuklar arasındaki çok yönlü ilişkiyi dikkate almamız gerekiyor.”

Fatherhood and Cardiovascular Health, Disease and Mortality: Associations from the Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis

Emerging literature links fatherhood to men’s health, but lacks comprehensive assessment of health outcomes, especially among multi-ethnic populations. Our objective was to evaluate the associations of fatherhood (age at onset and status) with cardiovascular health (CVH) scores, incident cardiovascular disease (CVD), CVD death and all-cause mortality, examining differences by race/ethnicity.