Ana Sayfa Tıp&Sağlık Avrupa’da tarama oranı yüksek

Avrupa’da tarama oranı yüksek

Türkiye’de 50 yaş üstü 3 kadından 2’si meme kanseri taraması yaptırmadı, erken teşhisin önemi büyük

euronews haberinde: Meme kanseri tedavisinde erken teşhisin şüphesiz önemi büyük. Kadınların iki yılda bir mamografi ile tarama yapması gerekiyor. Ancak Türkiye’de 50-69 yaş arası 3 kadından ikisinin tarama yaptırmadığı ortaya çıktı. Avrupa Birliği İstatistik Kurumu’na (Eurostat) göre Türkiye’de 2017 yılı itibariyle son iki senede mamografi ile meme kanseri taraması yaptıran 50-69 yaş arası kadınların oranı yüzde 33,3. Bu oran Avrupa ülkelerinde Türkiye’nin iki katı civarında.

Türkiye’de kadınlarda en sık rastlanan kanser

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na göre meme kanseri Türkiye için önemli bir halk sağlığı sorunu ve kadınlarda en sık rastlanan kanser. Meme kanserini erken evrede yakalayabilmek için, kanser mortalitesini azalttığı düşünülen ve etkinliği kanıtlanmış tarama yöntemleri kullanılıyor. Bu nedenle kanser kontrolünün bir parçası olarak, meme kanserinde topluma yönelik tarama programların uygulanması gerekiyor. Bakanlığa göre meme kanserinde ideal yöntem iki yılda bir uygulanacak mamografi ile tarama.

Avrupa’da tarama oranı yüksek

Avrupa ülkelerine bakıldığında ise en yüksek tarama oranı yüzde 82,1 ile Danimarka’da. Bu ülkeyi yüzde 81,9 ile Finlandiya; yüzde 78,2 ile Hollanda; yüzde 75,5 ile Norveç ve yüzde 75,1 ile İngiltere takip ediyor.

Diğer bazı ülkelerde tarama oranı ise şöyle: İrlanda (yüzde 73,8), Belçika (yüzde 61,8), Hırvatistan (yüzde 60), İtalya (yüzde 59,3), Almanya (yüzde 51) ve Fransa (yüzde 49,7).

Listede Türkiye’nin altında yer alan 4 ülke var. Bunlar şöyle: Slovakya (yüzde 30,7), Bulgaristan (yüzde 20,6), Sırbistan (yüzde 10,3) ve Romanya (yüzde 0,2).