Ana Sayfa Tıp&Sağlık Avrupa İmmünoloji Kongresi

Avrupa İmmünoloji Kongresi

Prof. Dr. Günnur Deniz

Avrupa İmmünoloji Dernekleri Federasyonu (EFIS) tarafından her 3 senede bir düzenlenen Avrupa İmmünoloji Kongresi’nin (ECI 2021) altıncısı, 1 – 4 Eylül 2021 tarihleri arasında sanal ortamda gerçekleştirilecek.

Avrupa’nın immünoloji alanında en büyük kongrelerinden biri olan toplantıyı 3000’i aşkın bilim insanı ve araştırmacının takip etmesi bekleniyor. Adaylık çalışması esnasında Türk İmmünoloji Derneği’nin büyük emekleri ile alınan bu kongrenin başkanlığını İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Günnur Deniz üstleniyor.

Prof. Dr. Deniz, ECI 2021 Organizasyon Komitelerinin geçtiğimiz birkaç ay içinde COVID-19 salgınıyla ilgili sürekli değişen gelişmeleri çok yakından izlediğini söyleyerek, “Ne yazık ki, pandemi ile ilgili görünüm çok fazla belirsizlik içerdiğinden, ECI 2021 Yürütme Komitesi, EFIS Kurulu ile birlikte ECI 2021’i sanal bir kongre olarak düzenlemeye karar verdi.” dedi.

COVID-19 PANDEMİSİ DE OTURUMLARDA TARTIŞILACAK

Prof. Dr. Deniz, dört ana bölümden oluşacak olan bilimsel programdaki 30 oturumun, modern immünoloji biliminin birçok alanını kapsayacak şekilde planlandığını belirterek, “Bir yılı aşkın süredir tüm dünyayı etkileyen COVID-19 küresel salgınının da farklı yönleriyle ele alınacağı oturumların yer alması düşünüldü. Ayrıca her kongrede olduğu gibi genç araştırmacılara da yer vermek için 300’e yakın sözlü bildirinin sunulacağı oturumlar ile e-poster sunum imkanları da olacak.” dedi.

BAĞIŞIKLIĞIMIZI TANIYALIMTOPLUMSAL FARKINDALIK PROJESİ 

Prof. Dr. Deniz ayrıca; ECI 2021 sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında, ECI- Kongre Lokal Düzenleme Kurulu ve Türk İmmünoloji Derneği tarafından başlatılan “Bağışıklığımızı TanıyalımToplumsal Farkındalık Projesi ile immün sistemin genel olarak topluma tanıtılması ve bağışıklık sistemi hakkında farkındalık yaratılması amaçlandığını belirterek şöyle devam etti:

“İnsan vücudu içinde bulunduğu çevrede yer alan saldırgan mikroorganizmalara bağışıklık sistemi ile yanıt vererek sağlığını korur, çünkü bağışıklık sistemi kendine ait olmayan organizma ve molekülleri ayırt edebilme yeteneğine sahiptir. Kendisinden farklı yapıya sahip maddeleri yabancı olarak algılayıp onu yok etmek üzere harekete geçmesine “immünite – bağışıklık” adı verilmektedir.  Hem doğal hem de sonradan kazanılan bağışıklık elemanları kendisine ait ve yabancı mikroorganizmaları (virüs, bakteri, mantar gibi) tanıma ve ayırt etme yeteneği ile enfeksiyonlara karşı savunma hattı oluştururlar. Proje kapsamında animasyon olarak hazırlanan seri videolar, başta okul çağındaki çocuklar olmak üzere tüm yaş gruplarının da ilgisini çekecek bir içerikle hazırlanıyor. Video serisi ile; immün sistem fonksiyonlarının ve hastalıklarının herkes tarafından anlaşılmasının sağlanması, bağışıklık sistemimizin görevlerinin ve hastalıklardaki rolünün anlatılması, bağışıklığımızı nasıl koruyacağımızın yalın bir dille aktarılması amaçlanıyor. #bağışıklığımızıtanıyalım  etiketleriyle paylaşılacak videolar; sosyal medya kanallarında, toplu ulaşım araçlarındaki ekranlarda, hastane bekleme alanlarındaki ekranlarda yayınlanacak.