Ana Sayfa Manşet “Aşıları yerlileştirmek ve millileştirmek istiyoruz”

“Aşıları yerlileştirmek ve millileştirmek istiyoruz”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yapımı devam eden Gaziantep Şehir Hastanesinde incelemelerde bulundu.

Önümüzdeki yıl hizmete alınması planlanan Gaziantep Şehir Hastanesi’nin inşaat süreciyle ilgili yetkililerden brifing alan Bakanlar, daha sonra Gaziantep Valisi Davut Gül’ü makamında ziyaret etti. Şeref defterini imzalayan Bakan Koca, il sağlık değerlendirme toplantısına katıldı.

Bakan Koca, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Gaziantep’e yatırımları ve yapılması gerekenleri istişare ettiklerini söyledi. Gaziantep’e son 17 yılda 35,5 milyar lira yatırım yapıldığını, bunların içerisinde sağlığın payının 1,4 milyar lira olduğunu ifade eden Koca, şöyle konuştu:

“Hepatit ve polio aşılarının bulunmadığı yönündeki söylentilere de cevap veren Bakan Koca, aşılar konusunda sıkıntı yaşanmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Hepatit B ile ilgili geçen hafta toplam 300 bine yakın dozu teslim ettik. 550 bine yakın da polio aşısını teslim ettik. Dolayısı ile bu anlamda ne hepatit B ne de polio aşısında herhangi bir sorun yaşanmıyor ve yaşatmayacağız. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte, yüzde yüz dışarıya bağımlı olduğumuz aşıyı yerlileştirmek ve millileştirmek istiyoruz. Önümüzdeki 1 yıl içinde de özellikle kuduz ve benzeri antiserumları da yerlileştirme yani ruhsatını verme sürecini başlattık. Bundan sonraki süreçte de özellikle yurt dışında Küba olsun, Kore olsun, hem de yine Avrupa’daki merkezlerle yakın ilişki içindeyiz. Özellikle teknoloji transferi ve AR-GE boyutunda önümüzdeki dönemde aşıyı yerlileştirme noktasında kararlı olduğumuzu söylemek istiyorum.”