Ana Sayfa Tıp&Sağlık Aşı nedir? Aşı Karşıtlığı ve sonucu 2 666 kızamık vaka!

Aşı nedir? Aşı Karşıtlığı ve sonucu 2 666 kızamık vaka!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Songül Yalçın, aşı karşıtlığı nedeniyle toplumda hastalıkların ve ölümlerin artacağı uyarısında bulunarak, aşılamanın belli hastalıkları kontrol altına almak için tıp tarihindeki en iyi silah olduğunu söyledi. İstanbul Aile Hekimleri Derneği (İSTAHED) Aşı Çalışma Grubu Genel Sekreteri Dr. Hamza Özdemir ise aşı karşıtlığı nedeniyle geçen yıl 2 bin 666 kızamık teşhisi konulduğunu söyledi.

haberler.com da: Son yıllarda aşı karşıtlarının sayısı dünyada ve Türkiye’de artıyor. Türkiye’de 2013 yılında 980 olan aşı reddi, 2017’de 23 bine kadar çıktı. Aşısızlığın artması nedeniyle 2019 yılında 2 bin 666 kişi kızamığa yakalandı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bu sayı 2016’da 9, 2017’de 69, 2018’de ise 716’ydı.

www.asinedir.com

Türkiye’nin en büyük aile hekimliği derneği olan İstanbul Aile Hekimliği Derneği İSTAHED olarak hazırladığımız web sitemiz www.asinedir.com ile, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) nun Aşı Güvenliği Ağına (Vaccine Safety Net) kabul edildik.
Birinci Basamağın en temel görevini bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi “hastalıkları önlemek” olarak gören ve kabul eden İSTAHED, bunun sadece bir söylem olarak kalmasına izin vermedi. Son yıllarda sayısı hızla artan aşı düşmanlarının bilimsel temelden yoksun iddialarına doğruluğu dünyanın en önemli sağlık örgütü WHO tarafından onaylanmış bilgilerle yanıtların verildiği www.asinedir.com u hayata geçirdi.
Site Dünya Sağlık Örgütü tarafından incelenerek 17.Ocak.2020 tarihi itibarıyla da WHO nun ilgili listesinde ve haritasında bir çok saygın kuruluş ve üniversite ile birlikte yerini aldı. Türkiye bu ağda Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı ABD Aşı Bağışıklama ve Güvenliği Bilgilendirme sitesi ile temsil ediliyordu. Bu değerli çalışma ile ülkemizden ağa katılan ilk Sivil Toplum Örgütü ünvanını da bir aile hekimliği derneği olarak İSTAHED almış oldu.