Ana Sayfa Hukuk&Etik Aşı-Mutasyon ve adil erişim sorunu

Aşı-Mutasyon ve adil erişim sorunu

DSÖ Baş Bilim İnsanı Dr. Soumya Swaminathan, korona virüsü mutasyonlarının aşı etkinliğini değiştirmesinin beklenmediğini söyledi.

Dün DSÖ’nün sosyal medya platformlarında canlı bir soru ve cevap yayınında konuşan aşı testinin başladığını, bir aşının ne zaman hazır olacağını veya test edilen örneklerin WHO kriterlerini karşılayıp karşılamayacağını tahmin etmenin zor olduğunu söyledi. iyimser tahminlere göre bir aşı bu yıl sonuna kadar hazır olabilir.

Biorvix sitesinde yayınlanan çalışmada ise taç-uzantı bölümlerinde mutasyondan bahsedilmekte!
SARS-CoV-2 başak proteinindeki D614G mutasyonu

DSÖ, COVID-19 aşısına ‘adil, eşitlikçi’ erişim planları hazırlıyor

Soumya Swaminathan Perşembe günü yaptığı açıklamada.

“Adil ve hakkaniyetli erişimi” sağlayacak çerçeve üç gruba öncelik verecektir: sağlık görevlileri ve polis gibi cephe çalışanları, 65 yaşın üzerindeki veya hastalık nedeniyle daha yüksek risk altında olan savunmasız insanlar ve et gibi daha yüksek bulaşma ortamlarında çalışanlar fabrikalar, hapishaneler veya bakım evleri, dedi.

önemli konu adil erişim olacak mı?
Race for virus vaccine could leave some countries behind

İngiltere’nin Nuffield Konseyi’nden Arzoo Ahmed, “Erişimi sağlamak için iyi niyete güvenemeyiz” diyerek, yenilikçi ilaçların nasıl dağıtıldığına ilişkin emsallerin cesaret verici olmadığını belirtti. “HIV / AIDS ile ilaçların düşük gelirli ülkelerdeki insanlara ulaşması 10 yıl sürdü. Bu COVID-19 ile olursa, çok endişe verici olur. ”