Ana Sayfa Manşet Asemptomatik vakalarda yüzde 89,4, belirti ortaya çıkan vakalardaysa yüzde 93,7 oranında azaltıyor!

Asemptomatik vakalarda yüzde 89,4, belirti ortaya çıkan vakalardaysa yüzde 93,7 oranında azaltıyor!

Reuters haber ajansına göre İsrail’de yapılan iki araştırma, Pfizer’ın Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile ortak geliştirdiği Corona virüsü aşısının Corona virüsünün bulaşmasını büyük ölçüde azalttığını ortaya koydu. Araştırmalar, Corona pandemisiyle mücadelede karşı karşıya kalınan en büyük sorulardan birine ışık tutar nitelikte.

VOA: İsrail Sağlık Bakanlığı ve Pfizer’ın yürüttüğü veri analizi çalışması, Pfizer’ın aşısının Corona enfeksiyonunu hastalık belirtisi göstermeyen asemptomatik vakalarda yüzde 89,4, belirti ortaya çıkan vakalardaysa yüzde 93,7 oranında azalttığını ortaya koydu. Ön yayını yapılan araştırmanın ortaya koyduğu bulgular, henüz bağımsız bilim kurulları tarafından incelenmedi. Dünyanın en gelişmiş ulusal veritabanlarından biri olan İsrail veritabanına dayanan bulgular, ilk kez Perşembe geç saatlerde İsrail haber sitesi Ynet tarafından yayınlandı. Reuters haber ajansı ise verilere Cuma günü erişti.

Biontech-Pifzer aşısı mutasyona karşı etkili!

İlaç firması Pfizer ve İsrail Sağlık Bakanlığı, araştırmaya ilişkin açıklama yapmaları talebini karşılıksız bıraktı.

İsrail’deki Sheba Tıp Merkezi tarafından yapılan ve tıp dergisi Lancet’te Cuma günü yayınlanan bir başka araştırma ise Ocak ayında Corona aşılarının ilk dozunu alan 7.214 hastane personelinin yüzde 85’inde aşıdan sonraki 15 ila 28 günde semptomatik Corona enfeksiyonlarında yüzde 85 oranında düşüş kaydedildi. Corona testleriyle belirlenen asemptomatik vakalardaysa yüzde 75’lik azalma görüldü.