Ana Sayfa Eczacılık Artış beklenti altında kalırsa sıkıntı olabilir mi?

Artış beklenti altında kalırsa sıkıntı olabilir mi?

Adana Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, ithal ilaçta euro kurunun 2.70 TL’ye sabitlendiğini, ancak yüksek kazanç hedefleyen büyük ilaç firmalarının piyasaya bu fiyata ilaç vermek istemediğini söyledi. Bakanlığın yüzde 20 zam yapmayı taahhüt ettiğini belirten Özkan, “İlaç firmalarının beklentilerinin karşılanmaması durumunda mart, nisan ayı gibi özellikle hayati önem arz eden onkoloji ve kan ürünü ilaçlarında ülke olarak ciddi bir sıkıntı yaşanması gündemde” dedi.

Türkiye’de satılan ilaçların yüzde 55’inin ithal, yüzde 45’inin yerli olduğunu kaydeden Adana Eczacılar Odası Başkanı Ersun Özkan, yerli ilaçların etken maddelerinin de ithal olması nedeniyle bu rakamların gerçeği yansıtmadığını kaydetti. İlaç firmalarının piyasaya ilaç sürmemesi nedeniyle onkoloji ve kan hastalarının zor günler yaşadığını ileri süren Özkan, bütçeleri Türkiye’nin gayri safi milli hasılasından bile yüksek olan ilaç firmalarının halk sağlığını korumaktan ziyade para kazanmayı hedeflediğini dile getirerek yerli ilaç üretiminin teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

“İLAÇTA SIKINTI YAŞANMASI GÜNDEMDE”

Özellikle sanayinin, ilaç firmalarının bu krizi atlatabilmeleri adına en az yüzde 45’lik zam beklentisi içinde oldukları ve bakanlıktan talep ettiklerini söyleyen Özkan, şunları söyledi:

“Hali hazırda bakanlığın yüzde 20 civarı bir zam yapmayı taahhüt ettiğini biliyoruz. Burada ilaç firmalarının beklentilerinin karşılanmaması durumunda mart, nisan ayı gibi özellikle onkoloji ve kan ürünü ilaçlarında, pahalı, hayati önem arz eden ilaçlarda ülke olarak ciddi bir sıkıntı yaşanması gündemde. İlaç kişiye özel stratejik bir ürün. Bir rahatsızlığınız olduğunda tedavi edilmesi için onu kullanmanız gerekir ya da eşdeğeri. Eşdeğeri olmayan ilaçlarda da o ilaç olmazsa olmaz oluyor. Buna ulaşamadığınız takdirde kimi ameliyatların tıbbi malzemedeki eksikliklerden ötürü iptal edildiği, kimi hastanelerde yapılmadığı basına yansıdı. A ilacını piyasada bulamadığımız takdirde ilgili hekimler daha az etkili piyasada bulunan ilaçlarla tedaviyi vermeye çalışıyorlar. Aynı etkiyi göstermeyeceği için burada da halk sağlığı ciddi anlamda tehlike altında olmuş olacak ve o hasta tedavisini sağlayamayacak.”

tamamı için kaynağa bakınız

Fiyatlandırma için baz alınan kurların farkı büyük