Ana Sayfa Tıp&Sağlık Araştırmacılar Karpuzun Yeni Sağlık Faydalarını Ortaya Çıkardı

Araştırmacılar Karpuzun Yeni Sağlık Faydalarını Ortaya Çıkardı

Yaz mevsiminin en lezzetli tatlarından olan ve serinletici özelligi ile bolca tüketilen karpuzun yeni sağlıklı faydaları ortaya çıktı.

İki yeni çalışmada, çocuklarda ve yetişkinlerde karpuz tüketimi ile gelişmiş beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi ve ayrıca karpuz suyunun kardiyo-metabolik sağlık üzerindeki etkisi araştırıldı.

Karpuz tartışmasız lezzetli ve besleyici bir meyvedir. Şimdi, yeni araştırma, diyet kalitesini artırma ve kalp sağlığını desteklemedeki hayati rolünü daha da aydınlatıyor.

Nutrients dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, karpuzun hem çocuklarda hem de yetişkinlerde besin emilimini ve genel diyet kalitesini artırabileceğini öne sürüyor.

Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’nden (NHANES) elde edilen verilerin analizine dayanan bu araştırma, karpuz tüketen kişilerde diyetin genel kalitesinin yemeyenlere kıyasla önemli ölçüde daha iyi olduğunu keşfetti.

Araştırmaya göre, çocuk ve yetişkin karpuz tüketicileri, diyet lifi, magnezyum, potasyum, C vitamini ve A vitamini ile likopen ve diğer karotenoidleri daha yüksek alırken, ilave şekerler ve toplam doymuş yağ asitleri daha düşük miktarda tükettiler.

Araştırma analistitleri,  araştırma bulgularını 22-25 Temmuz 2023 tarihlerinde Boston’da düzenlenen American Society for Nutrition yıllık toplantısı Nutrition 2023’te sunacak.

Louisiana Eyalet Üniversitesi’nde 2 haftalık günlük karpuz suyu takviyesinin etkilerini test etmek için yapılan randomize, çift kör, plasebo kontrollü, özellikle iki bileşik olan L-sitrulin ve L-arginin’in potansiyel yararlı modüle edici etkiler de incelendi.

Karpuz suyu takviyesinin hiperglisemi sırasında vasküler fonksiyonu koruduğunu gösteriyor.

Watermelon Intake Is Associated with Increased Nutrient Intake and Higher Diet Quality in Adults and Children, 

Watermelon is a nutrient-dense, low energy food that provides vital nutrients and contributes to overall fruit intake. Previous studies have found positive associations between watermelon and nutrient intake but few focused on raw watermelon intake or had small sample sizes. Therefore, the objective of this study was to utilize a large, nationally representative sample to determine associations between watermelon intake and nutrient intake and diet quality. Data from children (2–18 y) and adults (19+ y) who participated in the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) cycles 2003–2018 were utilized in the current study. Watermelon intake was 7.51 and 7.29 g/d per capita in children and adults, respectively. In watermelon consumers, usual intake was 125 and 161 g/d in children and adults, respectively. Total diet quality was higher in watermelon consumers as compared to non-consumers as well as several subcomponent scores. Children and adult watermelon consumers had greater than 5% higher intake of dietary fiber, magnesium, potassium, and vitamin A as well as more than 5% lower intake of added sugars and total saturated fatty acids as well as higher intake of lycopene and other carotenoids. This study suggests watermelon can increase nutrient intake as well as diet quality in both children and adult Americans