Ana Sayfa Tıp&Sağlık Amerikan Kızılhaçı, Eşcinsel Ve Biseksüel Erkeklerin Kan Bağışı Yapmalarındaki Kısıtlamaları Kaldırdı

Amerikan Kızılhaçı, Eşcinsel Ve Biseksüel Erkeklerin Kan Bağışı Yapmalarındaki Kısıtlamaları Kaldırdı

Amerikan Kızılhaçı, eşcinsel ve biseksüel erkeklerin kan bağışında bulunmasına kısıtlama olmaksızın izin vereceğini duyurdu.

Kurum söz konusu kararı ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) kan bağışı uygunluk kılavuzlarını güncellemesiyle birlikte aldı. FDA, uzunca bir süredir kan bağışında cinsel yönelime dayalı bir uygulamaya sahipti.

Amerikan Kızılhaçı’ndan yapılan açıklamada, yeni bağışçı değerlendirme sürecinde cinsiyet veya cinsel yönelim ne olursa olsun, tüm bağışçıların aynı uygunluk sorularına cevap vereceği belirtildi ve “Kan bağışı cinsel yönelime göre değil, bireysel risk faktörlerine göre değerlendirilecek” ifadesine yer verildi.

Kararın, yıllar süren bilimsel çalışmaların ardından alındığını belirten Amerikan Kızılhaçı, “Yıllarca sağlanan veriler, bu yeni uygunluk değerlendirme sürecinin, hastaların güvende hissedebileceği güvenli bir kan arzını sağladığını göstermiştir” dedi.

‘Tekrar bağış yapabilmek çok anlamlı’

Los Angeleslı kanser araştırmacısı Andrew Goldstein, yıllarca kan bağışı yapmasına rağmen eşcinsel kimliği nedeniyle FDA kuralları gereğince kan bağışı yapamadı.