Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Akıllı Kask Sporcuların Kafa Tramvalarını Tespit Ederek Uyarıyor

Akıllı Kask Sporcuların Kafa Tramvalarını Tespit Ederek Uyarıyor

Tüm takım sporları zorlu olsa da, hokey özellikle yüksek beyin hasarı riski taşıyor. Yeni tasarlanan bir kask, kullanan kişinin kafasına gelen darbeleri tespit ve rapor ederek, bu tür yaralanmalara karşı uyarıda bulunarak kayıt yapıyor.

Kask, Darbe verilerini pist kenarındaki antrenöre bildiriyor 

İsviçre’nin Lozan Şehrinde bulunan, EPFL araştırma enstitüsünde geliştirilen kask Bearmind kaskına benzeyen ancak, arkadaki yuvaya uyan küçük oval bir modüle sahip. Bu modül bir IMU (atalet ölçüm birimi), basınç sensörü, pil ve Bluetooth modülü içeriyor.  Kask sporcunun herhangi bir ani darbeye maruz kaldığında, modül darbe verilerini pist kenarındaki bir antrenörün akıllı telefonundaki eşlik eden bir uygulamaya iletiyor.

Yaralanan kişinin hızlı bir şekilde tıbbi yardım almasını sağlıyor

Uygulama, bu özel etkinin beyin hasarına neden olma potansiyeline sahip olduğunu belirlerleyip, takım  koçunu uyaracak, yaralanan kişinin hızlı bir şekilde tıbbi yardım almasını sağlıyor. Uygulama aynı zamanda belirli oyuncular için çarpma sıklığını kaydederek koçların herhangi bir kişinin özellikle kaza eğilimli olup olmadığını belirlemesine  de olanak sağlıyor. Amacın antrenörlerin sporcuların nörolojik durumunu takip edilmesi olan  Kask,  batı İsviçre’deki iki hokey takımı tarafından test edildi.